کد خبر:15035
پ
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گلستان؛

 ۸۵ درصد کود شیمیایی مصرفی گلستان تولید داخل است

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گلستان با بیان این که باید به سمت افزایش تولید داخلی کود حرکت کنیم، گفت: ۸۵ درصد کود شیمیایی مصرف تولیدی داخلی است و کمتر از۱۵ درصد از واردات است. توزیع کود یارانه ای میتواند به عنوان یک ابزار مهم برای حمایت از کشاورزان و بهبود تولیدات کشاورزی استفاده […]

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گلستان با بیان این که باید به سمت افزایش تولید داخلی کود حرکت کنیم، گفت: ۸۵ درصد کود شیمیایی مصرف تولیدی داخلی است و کمتر از۱۵ درصد از واردات است.

توزیع کود یارانه ای میتواند به عنوان یک ابزار مهم برای حمایت از کشاورزان و بهبود تولیدات کشاورزی استفاده شود و به بهبود عملکرد محصولات کشاورزی و افزایش بهره وری آنها کمک کند و هزینه های خرید کود را کاهش دهند که بتوانند بهترین تولیدات را داشته باشند.

به گزارش تحرک نو سید صمدضیایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سامانه پایش کودی به سامانه جامع پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی متصل است و سهمیه کود از طریق این سامانه بصورت کاملا شفاف و براساس راست آزمایی اطلاعات کشاورزان و برای جلوگیری از هرگونه مغایرت احتمالی انجام می شود.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گلستان افزود: اعطای کود به کشاورزان به عنوان یک یارانه موثری برای حمایت از تولید کشاورزی و افزایش بهره وری در زمینه کشاورزی محسوب میشود و در تامین کود به کشاورزان، کشاورزان تنها یک سوم از هزینه کود را پرداخت کرده و دوسوم آن از طریق تامین یارانه دولتی پرداخت می شود که به عنوان مثال قیمت تمام شده یک کیسه۵۰ کیلوگرمی کود اوره برای دولت بالغ بر۷۰۰ تا۸۰۰ هزار تومان تمام می شود در حالی که قیمت فروش آن به کشاورز ۱۹۵ هزار تومان تمام می شود تا در قبال آن تولید محصولات اساسی کشاورزی رشد و رونق پیدا کنند.

وی در ادامه عنوان کرد: آزمون‌خاک با حداقل هزینه برای کشاورزان و باغداران انجام می شود که به کشاورزان توصیه میشود با انجام آزمون خاک، از وضعیت خاک خود مطلع شوند و بر اساس آن نسبت به تهیه کود های پایه مانند فسفاته، ازته و پتاسه اقدام کنند .

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گلستان ادامه داد: تغییر در بسته بندی کودهای یارانه ای از۵۰ کیلوگرم به ۲۵ کیلوگرم با هدف مصرف بهینه و رضایت مندی کشاورزان در حال انجام است.

ضیایی با بیان اینکه تغذیه متعادل محصولات با انواع کودهای ازته، فسفاته و پتاسه، افزایش خاصیت انبارداری محصول و تا حدودی حفظ شدن محصولات کشاورزی در مقابل تغییرات فیزیکی و شیمیایی را در پی خواهد داشت، ابراز کرد: این امر می تواند کشاورزان را با کمترین ضررهای اقتصادی متحمل کند که بعنوان مثال در سطح ثابت پتاسیم، افزایش کود ازته، نه تنها افزایش عملکردی را بدنبال نداشته بلکه در بعضی مواقع به کاهش آن نیز منجر خواهد شد.

وی گفت: کود شیمیایی وارد شده به انبار های این شرکت قبل از توزیع از نظر کیفی وحجم نمونه برداری شده و اگر از لحاظ نمونه مبدا و مقصد مطابقت داشت اجازه توزیع خواهد داشت و در غیر اینصورت محصول عودت داده خواهدشد.

گفتنی است؛ ۱۳۵ کارگزاری درسطح شهرستانهای استان ‌کار توزیع کود را انجام می دهند که این رقم در دهه اخیر۱۱۸ کارگزاری بوده است.

پیشنهاد افزایش سهمیه ابلاغی انواع کودهای کشاورزی، یارانه ای برای این استان تا۲۵۰ هزارتن داده شد تا بتوانند سهم این استان را نسبت به برنامه کشوری از۶ درصد به۸ درصد افزایش دهند.

این شرکت با برنامه توزیع۱۰ نوع کود یارانه ای و۵۴ نوع کود غیر یارانه ای در نظر دارد شرایط آب و خاک را برای استفاده ازانواع کودهای کشاورزی یارانه ای به همراه آلی، زیستی و سبز به روش صحیح و مطابق نیازهای واقعی محصول فراهم کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 11 =

کلید مقابل را فعال کنید