کد خبر:7736
پ

۷۷ درصد مساحت گلستان فاقد هسته‌های آب‌خوان است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان گفت: از مجموع ۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت استان گلستان فقط ۲۳ درصد از مناطق این استان شمالی دارای هسته های آب‌خوان برای استحصال آب شرب است. به گزارش پایگاه خبری تحرک نو ؛ ایرج حیدریان درجمع خبرنگاران اظهار کرد: ۷۷ درصد از مساحت استان گلستان فاقد هسته های […]

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان گفت: از مجموع ۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت استان گلستان فقط ۲۳ درصد از مناطق این استان شمالی دارای هسته های آب‌خوان برای استحصال آب شرب است.

به گزارش پایگاه خبری تحرک نو ؛ ایرج حیدریان درجمع خبرنگاران اظهار کرد: ۷۷ درصد از مساحت استان گلستان فاقد هسته های آبخوان است، به روایت ساده آب شرب بخش‌های اعظمی از سکونتگاه های گلستان از آبخوان‌های حاشیه نوار جنگلی و زیرحد کوهپایه های گلستان استحصال می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان افزود: بهره وری آب در کشاورزی بسیار پایین‌تر از متوسط جهانی است و بر اساس آمارها ۶۹ درصد آب های قابل استفاده در بخش کشاورزی هدر می رود، باید در بخش کشاورزی به سراغ مدیریت مصرف  و بهینه و همچنین اصلاح الگوی کشت و نیز انضباط مصرف رفت .

وی اظهار کرد: استان گلستان به سبب بارش های کم پاییزی و زمستانی، تابستان خشکی را پیش رو دارد و برای استفاده بهینه از ذخایر آبی نیازمند راهکار جدید در این حوزه هستیم.

حیدریان افزود: برای جلوگیری از قطعی آب در ایام پرمصرف سال چندین طرح مرتبط با تامین آب آشامیدنی مردم استان در دست اجرا است که برخی از آن‌ها در دهه فجر امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی در پایان ادامه داد: گلستان فاقد سد آب شرب برای استفاده است و فقط سد نرماب به پیشرفت فیزیکی بالای ۹۵ درصد و با بهره‌برداری از آن، یک چهارم آب موردنیاز در بخش شرب جمعیت استان تامین خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید