کد خبر:1936
پ

۲۵ درصد واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی استان گلستان غیرفعال هستند

شهرک‌های صنعتی،قلب اقتصاد هر استان‌ برای کار و تولید محسوب می‌شوند و توسعه این شهرک‌ها در ابعاد کمی و کیفی و تکمیل زیرساخت‌ها می تواند بر رونق صنعت وتولید استان گلستان افزون کند. با آنکه توسعه کمی شهرک‌های صنعتی در گلستان در وضعیت مطلوبی در حال انجام است اما ضروری‌تر رشد کیفی شهرک‌های صنعتی و […]

شهرک‌های صنعتی،قلب اقتصاد هر استان‌ برای کار و تولید محسوب می‌شوند و توسعه این شهرک‌ها در ابعاد کمی و کیفی و تکمیل زیرساخت‌ها می تواند بر رونق صنعت وتولید استان گلستان افزون کند.

با آنکه توسعه کمی شهرک‌های صنعتی در گلستان در وضعیت مطلوبی در حال انجام است اما ضروری‌تر رشد کیفی شهرک‌های صنعتی و واحدهای مستقر در آن است که باید از سوی مسئولان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

ایجاد همه زیرساخت‌های ضروری برای همه شهرک‌های صنعتی،ایجاد خوشه‌های صنعتی منطبق با استان و ارتقاء جایگاه خدمات مهندسی در توسعه و پیشرفت شهرک‌های صنعتی به عنوان یک پشتوانه برای واحدهای صنعتی در راستای ایجاد تنوع تولید،بازاریابی کالاهای تولید شده در این شهرک‌ها، بالا بردن بهره‌وری و در کنار آن تعامل همه دستگاه‌ها برای رسیدن به توسعه صنعتی و ایجاد زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی از مهم‌ترین ضروریات است.

هم‌اکنون 23 شهرک وناحیه صنعتی در استان گلستان وجود دارد که 13 شهرک و 10 ناحیه فعال هستند و بنا به گفته مدیرعامل جدید شرکت شهرک‌های صنعتی استان گلستان؛ 825 واحد در این شهرک ها استقرار دارند که به دلیل برخی مشکلات 220 واحد معادل 25 درصد این واحدها غیرفعال هستند و واحدهای فعال نیز با 30 تا 100 درصد ظرفیت مشغول فعالیت هستند . تقریبا در همه شهرک ها امکانات زیرساختی،آب و برق و گاز و تلفن ایجاد شده و تنها در شهرک گمیشان هنوز مشکل گاز وجود دارد که در تلاش هستیم این مشکل به زودی حل شود.

بنا به گفته رضا شهمرادی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان گلستان در برخی از شهرک‌های استان مشکل آب وجود دارد که باید مجوز حفر چاه جدید گرفته شود. در برخی شهرک ها نیز مشکل برق وجود دارد که باید این ظرفیت افزایش یابد که سرمایه گذاران جدید با مشکل مواجه نشوند. البته در فصل تابستان برای کاهش خاموشی واحدهای خانگی همچنان روزی 2 ساعت برق واحدهای صنعتی استان قطع است که سبب ضرر و زیان واحدهای تولیدی است.

11 شهرک و ناحیه صنعتی در استان تصفیه‌خانه دارد

شهمرادی با بیان اینکه 6 شهرک صنعتی استان دارای تصفیه خانه و از 10 ناحیه نیز 5 تا تصفیه خانه فاضلاب دارد،گفت:در شهرک صنعتی آق قلا بزودی زون دوم تصفیه خانه افتتاح می شود.

وی افزود: در شهرک گنبدکاووس نیز به دنبال آغاز عملیات اجرائی برای تصفیه خانه دوم هستیم. ضمن اینکه با توجه به اعتبارات باید در همه شهرک‌ها بتدریج این تصفیه‌ها استقرار یابد.

احیای 40 واحد صنعتی در سال جاری

بنا به گفته مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان گلستان، 825 واحد مستقر در شهرک های صنعتی استان ، 12 هزار شغل ایجاد کرده است و مجموع سرمایه گذاری در آن، 15 هزار میلیارد تومان است که با احتساب 225 واحد غیر فعال تاکنون 3500 اشتغال و و 1500 میلیارد تومان سرمایه گذاری از بین رفته است.

وی افزود:درسال 1400 به شدت به دنبال احیای واحدهای غیر فعال هستیم،برنامه ما برای سال جاری، 40 واحد هست که در این راستا به شدت نیازمند کمک و همیاری بانک‌های استان هستیم.

ایجاد خوشه جدید مبلمان در شهرک‌های صنعتی استان

شهمرادی با بیان اینکه تاکنون در این شهرک ها، خوشه های دام و طیور لبنیات و فرش ایجاد شده و هم اکنون نیز در حال انجام مطالعات خوشه مبلمان هستیم، گفت:خوشه های صنعتی می‌توانند موتور محرکه اقتصاد ملی و منطقه‌ای باشند. چرا که در نتیجه توسعه خوشه‌ها، بنگاه‌های دورن خوشه با بازدهی بیشتر و استفاده تخصصی‌تر از امکانات و اولویت‌های موجود کار می‌کنند و بازه زمانی واکنش آن‌ها نسبت به بازار بسیار کمتر از حالتی خواهد بود که به صورت انفرادی کار می‌کنند. از سوی دیگر،بنگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مرتبط به سطح جدید و بالاتری از توان نوآوری می‌رسند.

ضمن اینکه،توسعه بنگاه‌های بخش خصوصی در قالب توسعه خوشه‌ای، به دلیل افزایش همکاری و انجام فعالیت‌های مشارکتی، دارای بازدهی بیشتری است. واحدهای درون‌ خوشه می‌توانند با تشکیل کنسرسیوم در بازاررسانی محصولات و همچنین در تامین مواد اولیه با قیمت مناسب‌تر با یکدیگر همکاری کنند.

شهمرادی از مهم‌ترین مشکلات شهرک‌های صنعتی استان را نقدینگی و سرمایه در گردش،نبود بازار فروش محصولات وکاهش قدرت خرید مردم با توجه به کرونا عنوان کرد و افزود:باید به دنبال رونق و توسعه صادرات و رونق بازار فروش داخل باشیم. فرسودگی ماشین‌آلات و کمبود مواد اولیه داریم و البته مهم‌ترین مانع در توسعه شهرک

ها تامین زیرساخت‌های اصلی مانند آب،برق و گاز است.

استقرار صنایع در شهرک‌های صنعتی مزایای بسیاری از قبیل نیاز نداشتن به دریافت مجوزهای جداگانه از ادارات مختلف، پرداخت نقد و اقساط هزینه‌های انتفاع از تاسیسات، کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری به علت استفاده از خدمات مشترک سازماندهی شده توسط شهرک‌ها از قبیل آب، برق، گاز و غیره را دارد. همچنین واحدها در صورت استقرار در این شهرک‌ها می‌توانند از این امکانات و  برخی معافیت‌ها و بخشودگی‌ها ویژه این نواحی برابر دستورالعمل‌ها استفاده کنند. از آنجا که وظیفه اصلی شرکت شهرک‌های صنعتی تکمیل زیرساخت‌ها است، باید ضمن استقرار زیرساخت‌های آب و برق و گاز با همکاری دستگاه های خدمات رسان،در این شهرک ها،نسبت به جذب سرمایه گذاران تسریع صورت گیرد و عرصه تولید برای سرمایه‌گذاران استانی جذاب شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید