کد خبر:6059
پ

کارشکنی برخی بانک‌ها در بلوکه کردن پول مردم ادامه دارد

سیدکمال سیدعلی، کارشناس ارشد بانکی: زندی به نقل ازکسب و کار نیوز (https://kasbokarnews.ir/?p=896397)_ موضوع عدم اطاعت سیستم بانکی از بخشنامه پرداخت تسهیلات و بلوکه کردن 25 درصد از مبلغ وام به ترازنامه آنها باز می گردد. فاصله سود تسهیلات با نرخ سود سپرده بانکی منجر به ایجاد ناترازی بانکها شده است. این ناترازی عمده بر […]

سیدکمال سیدعلی، کارشناس ارشد بانکی:

زندی به نقل ازکسب و کار نیوز (https://kasbokarnews.ir/?p=896397)_ موضوع عدم اطاعت سیستم بانکی از بخشنامه پرداخت تسهیلات و بلوکه کردن 25 درصد از مبلغ وام به ترازنامه آنها باز می گردد. فاصله سود تسهیلات با نرخ سود سپرده بانکی منجر به ایجاد ناترازی بانکها شده است. این ناترازی عمده بر عملکرد سیستم بانکی تاثیر گذاشته و آسیب هایی را متوجه آنها ساخته است.

🔹سیستم بانکی باید توقع روسای مجمع و سهامداران خود را هم برآورده کند. در بسیاری از بانکها چه دولتی و چه خصوصی خود وزرا در هیات مدیره عضویت دارند. بنابراین توقع سودآوری بانکها را دارند. همچنین این توقع وجود دارد که بدهکاری و معوقات به موقع پرداخت شود.

🔹این عوامل منجر به عدم تمایل بانکها به پرداخت تسهیلات شده و آسیب های زیادی را برای نظام بانکی ایجاد کرده است. بانکها با بلوکه کردن بخشی از تسهیلات درصدد جبران سودآوری هستند.

🔹تسهیلات تکلیفی و وام هایی که دولت به بانکها برای پرداخت ابلاغ می کند منجر به کمبود منایع شده است. اگر سیستم بانکی بخواهد تمامی بخشنامه هایی که در این رابطه ابلاغ می شود را اجرایی کند دیگر این امکان که بخواهد سود مثبتی ارایه کند وجود ندارد. همچنین نمی تواند پاسخگوی مجمع و سهامداران خود باشد.

🔹باید تعادل در این بخش برقرار شود و اختلاف نرخ سود سپرده و نرخ سود تسهیلات برای سیستم بانکی صرفه داشته باشد. بانک ها با سازمان دهي منابع مازاد نقدي مردم و تجهيز و هدايت پس اندازها و سپرده هاي آنها به اشخاص حقيقي و حقوقي که با کمبود وجوه نقد مواجه اند، نقش مهمي را در رشد اقتصادي، رشد توليد، سرمايه گذاري و اشتغال برعهده دارند.

🔹اما عدم معالجه ناترازی پنهان شبکه بانکی، اقتصاد کشور را با خطر اساسی تشدید رکود، بیکاری، توزیع نابرابر درآمد و پتانسیل جهش تورمی روبه رو می سازد. نتايج نشان مي دهد که نقش تسهيلات غيرتکليفي بانک هاي تخصصي بر رشد اقتصادي به مراتب بيشتر از تسهيلات تکليفي اين بانک ها بوده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 12 =

کلید مقابل را فعال کنید