کد خبر:15143
پ
رییس اداره پنبه و دانه‌های روغنی جهادکشاورزی گلستان:

پیش‌بینی کشت ۱۲ هزار هکتاری سویا در گلستان

رییس اداره پنبه و دانه‌های روغنی جهادکشاورزی گلستان گفت: کشت سویا درگلستان پس از برداشت محصولات پاییزه آغاز می‌شود و با توجه به پیش بینی شرایط آب و هوایی استان ،۱۲ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان دانه روغنی سویا کاشته شود. به گزارش تحرک نو،علی موسی‌خانی افزود: سال قبل حدود هشت هزار و ۵۰۰ […]

رییس اداره پنبه و دانه‌های روغنی جهادکشاورزی گلستان گفت: کشت سویا درگلستان پس از برداشت محصولات پاییزه آغاز می‌شود و با توجه به پیش بینی شرایط آب و هوایی استان ،۱۲ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان دانه روغنی سویا کاشته شود.

به گزارش تحرک نو،علی موسی‌خانی افزود: سال قبل حدود هشت هزار و ۵۰۰ هکتار سویا در گلستان کشت شد و از این زمین‌ها افزون بر ۱۲ الی ۱۳ هزار تن محصول به دست آمد.

وی گفت: با توجه به اینکه در کشور وابستگی ۹۰ درصدی به روغن و کنجاله وجود دارد کشت محصولاتی مانند سویا، کلزا، آفتابگردان و کنجاله که محصول سویا جزو دانه‌های روغنی است و جزو سیاست‌های دولت است تا در این بخش‌ها به خودکفایی برسیم.

رییس اداره پنبه و دانه‌های روغنی جهادکشاورزی گلستان یادآور شد: پارسال با پنج شرکت تولیدکننده بذر برای تهیه ارقام مختلف مانند کتول، تپور، ساری، سامان و… هماهنگی انجام شد اما با توجه به شرایط آب و هوایی پاییز گذشته و بارندگی‌های متناوب، کشاورزانی که در تکثیر بذر با شرکت‌ها مشارکت داشتند برای تحویل بذر استاندارد دچار مشکل شدند و بذر با رطوبت بالاتر تحویل گرفتند.

موسی‌خانی گفت: سال گذشته ۳۶۰ تن بذر سویا در گلستان به تولید رسید که این بذرها پس از بوجاری توسط شرکت‌های موردنظر، برچسب‌گذاری شد.

وی تاکید کرد: هر رقم یک عمری دارد و گاهی اوقات از لحاظ فنی نیاز است با ارقام جدید جایگزین شود اما کشاورزان اصرار دارند بدون توجه به این نکته فنی به کشت ارقام قبلی ادامه دهند، امسال بذر سویا در ارقام دیگر وجود دارد اما کشاورز اصرار به کشت یک رقمی دارد که عمر مفید آن به اتمام رسیده است‌.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید