کد خبر:1790
پ

مدیرکل میراث‌فرهنگی گلستان خبر داد:

ثبت جهانی اولین میراث صنعتی گلستان مدیرکل میراث‌فرهنگی گلستان گفت:راه آهن سراسری ایران و ایستگاه‌های بندرگز و بندرترکمن و مسیر ریلی آن به عنوان پنجمین اثر گلستان ثبت جهانی شد. احمد تجری اظهار کرد:در چهل و چهارمین نشست کمیته میراث‌جهانی به میزبانی کشور چین، پرونده راه‌آهن شمال به جنوب تحت نام‌ «راه‌آهن سراسری ایران» به […]

ثبت جهانی اولین میراث صنعتی گلستان

مدیرکل میراث‌فرهنگی گلستان گفت:راه آهن سراسری ایران و ایستگاه‌های بندرگز و بندرترکمن و مسیر ریلی آن به عنوان پنجمین اثر گلستان ثبت جهانی شد.

احمد تجری اظهار کرد:در چهل و چهارمین نشست کمیته میراث‌جهانی به میزبانی کشور چین، پرونده راه‌آهن شمال به جنوب تحت نام‌ «راه‌آهن سراسری ایران» به طول ۱۳۹۴ کیلومتر که از مسیر ۷ استان کشور (گلستان، مازندران، تهران، قم، مرکزی، لرستان، خوزستان) عبور می‌کند در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گلستان خاطرنشان کرد: این مسیر از بندر ترکمن در شمالی‌ترین نقطه آن آغاز و از بندر گز عبور می‌کند که استان گلستان به‌عنوان مقصد آغازین خط سراسری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی بیان کرد: راه‌آهن سراسری ایران و ایستگاه‌های بندر گز و بندر ترکمن و مسیر ریلی آن به‌عنوان پنجمین اثر بعد از میراث جهانی قابوس، کمانچه ایرانی (کمانچه ترکمن)، دوتار ایرانی (دوتار استان گلستان) و جنگل‌های هیرکانی به ثبت جهانی رسیده است.

تجری تصریح کرد: استان گلستان جزو معدود استان‌هایی است که دارای ۵ اثر جهانی در حوزه‌های میراث طبیعی، میراث صنعتی، میراث ناملموس و میراث غیرمنقول تاریخی و فرهنگی است که در کنار ظرفیت‌های غنی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی، گردشگری، گوناگونی اقلیمی و تنوع اقوام، بستر مناسبی را در استان گلستان برای جذب گردشگر خارجی و داخلی و توسعه و رونق استان فراهم خواهد کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان در ادامه گفت: ضمن تبریک این مهم به مردم و فرهنگ دوست استان گلستان، کمال تقدیر و تشکر را از تلاش‌‌ها و مساعدت‌های وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، استاندار گلستان، نماینده غرب استان در مجلس شورای اسلامی، فرمانداران بندر ترکمن و بندر گز،مدیرکل راه‌آهن استان، سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد،تأسیسات گردشگری و همکارانم در اداره‌کل میراث‌‌فرهنگی گلستان دارم.

وی تأکید کرد:تلاش برای تهیه پرونده ثبت جهانی دیوار بزرگ گرگان ادامه دارد و امید است با مساعدت مسئولان ذی‌ربط در آینده نزدیک شاهد جمع‌بندی پرونده ثبت این اثر در راستای ثبت جهانی آن باشیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید