کد خبر:5835
پ

ظرفیت تولید با لغو تحریم ها و رفع موانع داخلی افزایش می یابد

زندی به نقل ازکسب و کار نیوز _ موانع تولید در دو گروه کلی دسته بندی می شوند. موانع برجامی و موانع داخلی. البته موانع داخلی مستقل از موانع برجامی نیستند. اگر موانع برجامی تولید برداشته شود می تواند کمک بسیار مهمی برای رفع موانع داخلی تولید باشد. یعنی با تحقق برجام موانع داخلی تولید […]

زندی به نقل ازکسب و کار نیوز _ موانع تولید در دو گروه کلی دسته بندی می شوند. موانع برجامی و موانع داخلی. البته موانع داخلی مستقل از موانع برجامی نیستند. اگر موانع برجامی تولید برداشته شود می تواند کمک بسیار مهمی برای رفع موانع داخلی تولید باشد. یعنی با تحقق برجام موانع داخلی تولید راحت تر برداشته می شود.

🔹برخی از فسادها به دلیل موانع برجامی اتفاق افتاده است. جابجایی و نقل و انتقال پول، عملکرد صرافی ها و… در تولید منجر به ایجاد فساد شده است. به طور کلی تحریم ها کشور را دچار ناامنی و در نهایت خروج سرمایه کرده است. خروج سرمایه نیز تولید را زمین گیر می کند.

🔹از سوی دیگر انتخاب غلط مدیران ضعیف و هدر رفت فرصت های کشور که در تمامی دولتها به چشم می خورد، مزید بر علت شده است. دولتها در تعیین نیروهای اداری، مدیریتی و حتی وزرای خود نمی توانند مستقل عمل کنند.

🔹همچنین عدم تعهد پذیری برای رعایت قوانین دلیل دیگری برای افت تولید شده است. اگر قوانین درست رعایت شود بخش اعظمی از مشکلات حل خواهد شد. مدیران متاسفانه مستقل نیستند. مدیران دولتی به تنهایی نمی توانند برای انجام طرح ها تصمیم گیری کنند.

🔹در این بین عملا قانون به کار نمی آید. در کشور ما فقط قانون نیست که کار می کند و عوامل دیگری فراتر از قانون در تولید تاثیرگذار شده اند. با تحقق برجام حداقل بهانه های طرف داخلی برطرف می شود. واردات مواد اولیه و بخصوص انتقال تکنولوژی خارجی تسهیل می شود. تولید نیازمند تکنولوژی مطابق استاندارهای روز دنیا است. محرومیت چندین ساله از این فاکتور ضربات زیادی به تولید وارد کرده است.

🔹کشوری که بالاترین ظرفیت منطقه‌ای را در تولید سرمایه‌های نمادین علمی دارد ولی در تولید تکنولوژی توان رقابتی و قابل قبولی ندارد و در طول زمان با وجود تولیدات علمی مناسب و در سطح بین‌المللی، به‌صورت مستمر ظرفیت‌های تولیدی و تکنولوژیکی خود را از دست می‌دهد، لازم است تا بخش قابل توجهی از این ظرفیت تولید محصولات علمی را به سمت و سوی تولید فناوری و تکنولوژی‌های مورد نیاز تولید کالاها و خدمات هدایت کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید