کد خبر:12469
پ
فرمانده ناوگروه ۸۶ (ناو بندر مکران):

ساخت شناور متناسب با نیاز آینده از مهمترین راهبردهای نیروی دریایی است

فرمانده ناوگروه ۸۶ (ناو بندر مکران) گفت: مهمترین راهبرد نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی بعد از دوران دفاع مقدس، طراحی و ساخت انواع شناورهای سبک و سنگین و زیرسطحی متناسب با انواع تهدیدات دشمنان و با نگاه به آینده است. به گزارش ایرنا ناخدا یکم علی‌اصغر مظلومی روز جمعه در مصلی نماز جمعه گرگان اظهار […]

فرمانده ناوگروه ۸۶ (ناو بندر مکران) گفت: مهمترین راهبرد نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی بعد از دوران دفاع مقدس، طراحی و ساخت انواع شناورهای سبک و سنگین و زیرسطحی متناسب با انواع تهدیدات دشمنان و با نگاه به آینده است.

به گزارش ایرنا ناخدا یکم علی‌اصغر مظلومی روز جمعه در مصلی نماز جمعه گرگان اظهار کرد: نیروی دریایی ارتش پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره در خدمت انقلاب و مردم تلاش‌های زیادی کرده است.

وی بیان کرد: راهبرد این نیرو در دوران دفاع مقدس، عدم غافلگیری در مقابل دشمن با رصد تحرکات، تجهیزات و تمامی طرح‌ها عملیاتی آنها همراه با تجزیه و تحلیل بوده است.

وی خاطرنشان کرد: همزمان با شروع جنگ تحمیلی بررسی کامل و جامع از سوی فرماندهان بر روی تمامی تحرکات دشمن انجام و بطوری که سه ماه قبل از جنگ، سه قرارگاه عملیاتی در بنادر خرمشهر، آبادان و امام خمینی (ره) تشکیل شد.

فرمانده ناوگروه ۸۶ گفت: انجام عملیات‌های پیشگیرانه با رعایت اصل غافلگیری در ۲ عملیات منجر به نابودی بیش از ۷۰ درصد توان نظامی دریایی رژیم بعثی عراق شد.

مظلومی افزود: حفظ و صیانت از دریا با اجرای گشت‌های دریایی، حضور موثر در دریا که منجر به قطع صادرات نفت عراق گردید، منجر به پیچیده شدن نسخه نیروی دریایی عراق بعد از ۶۷ روز از آغاز جنگ تحمیلی بطور کامل شد.

وی ادامه داد: فرزندان این سرزمین با بهره جستن از فرامین، رهنمودها و تدابیر فرمانده کل قوا، موجبات اقتدار این نیرو را در نظام و دستیابی به جایگاه رفیع نیروی دریایی راهبردی ارتش را فراهم کردند.

وی اضافه کرد: بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر راهبردی بودن نیروی دریایی سرآغاز سیر تحولی این نیرو گردید، بطوری که سربازان پا در رکاب نداجا، با آمادگی، دانش، هوشیاری، انضباط نظامی و همراه با سایر نیروهای نظامی در مسیر توسعه اقتدار ملی گام برداشتند.

مظلومی گفت: در همین راستا ناوگروه ۸۶ ( ناوشکن بزرگ دنا و ناوبندرمکران) در راستای سلسله ماموریت‌های بیرون مرزی و تحقق تدابیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به دریانوردی، توسعه و تقویت دیپلماسی نظامی، نشان دادن قدرت و اقتدار، ارسال پیام صلح و دوستی ملت ایران به جهانیان و اهتزاز پرچم سه رنگ و مقدس نظام جمهوری اسلامی به گشت دریایی هشت ماهه به دور کره زمین بدون هیچ آسیبی اعزام و مقتدرانه به سواحل کشور بازگشت.

فرمانده ناوگروه ۸۶ اظهار کرد: این ماموریت فراقاره‌ای برای اولین بار در تاریخ دریانوردی کشور رقم خورد.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال انتقال هوشمندانه میراث انقلاب به نسل جدید، در کنار وظیفه‌سازی برای مسوولان و مدیران ‌و مسوولیت آفرینی برای جوانان هستیم تا این حرکت را به تمدن نوین اسلامی و حکومت حضرت ولی عصر (عج) پیوند بزنیم.

ناو مکران، شناور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که در دی ماه ۱۳۹۹ رونمایی شد.

این ناوه بالگرد مانند ناوشهید رودکی، از نوسازی یک نفت‌کش ساخته و تجهیز شده‌ است.

ناوبندر مکران بزرگ‌ترین شناور نظامی ایران است.

ناوبندر مکران، یک نفتکش ۱۲۱ هزار تنی است که نیروی دریایی ارتش آن را با تغییر کاربری به یک ناوبندر تبدیل کرده‌ است.

این ناو وظیفه پشتیبانی از ناوگروه‌های رزمی نیروی دریایی ارتش در آب‌های بین‌المللی و به ویژه منطقه شمال اقیانوس هند، تنگه باب‌المندب و دریای سرخ را برعهده دارد.

مکران در حقیقت حاصل تغییر کاربری یکی از شناورهای تجاری است.

کارخانجات نیروی دریایی ارتش در مدت ۶ ماه و با صرف ۷۲ هزار نفر ساعت کار و با ایجاد عرشه بالگرد ۹۵۰ تُنی با مساحت ۳۲۰۰ متر، این شناور را تبدیل به یک ناو پشتیبان کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید