کد خبر:15150
پ
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان:

رویکرد استان در توسعه تجارت خارجی، صادرات گلستان در دولت سیزدهم

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: توسعه روابط با کشورهای همسایه در دولت سیزدهم و رویکرد استان در توسعه تجارت خارجی، صادرات این استان را در مقایسه با دولت قبل به رشد ۲ برابری رساند. درویشعلی حسن‌زاده اظهار کرد: حجم واردات و صادرات سال گذشته گمرکات گلستان که از مرز اینچه‌برون انجام شد، بیش […]

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: توسعه روابط با کشورهای همسایه در دولت سیزدهم و رویکرد استان در توسعه تجارت خارجی، صادرات این استان را در مقایسه با دولت قبل به رشد ۲ برابری رساند.

درویشعلی حسن‌زاده اظهار کرد: حجم واردات و صادرات سال گذشته گمرکات گلستان که از مرز اینچه‌برون انجام شد، بیش از یک میلیون و ۳۰ هزار تن بود که این اتفاق کم‌سابقه، نشانه اهمیت منطقه مرزی اینچه‌برون است.

وی صادرات غیرنفتی را پیشران اقتصادی کشور دانست و افزود: در راستای نگاه رهبر معظم انقلاب برای توسعه روابط با کشورهای همسایه و دیپلماسی سیاسی و اقتصادی دولت سیزدهم، صادرات غیرنفتی گلستان با رشد قابل‌توجهی همراه بوده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان با بیان اینکه حجم صادرات سال گذشته با رشد ۴۳ درصدی به ۵۴۴ هزار تن رسید بیان کرد: ۳۰ کشور شامل ۱۷ کشور آسیایی، ۱۲ کشور اروپایی و یک کشور آفریقایی هدف صادراتی گلستان هستند.

حسن‌زاده ارزش کالای صادراتی گلستان به ازای هر تن کالا را ۵۸۸ دلار اعلام کرد.

وی با بیان اینکه گلستان در صادرات محصولات لبنی به ویژه پنیر رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: صادرات استان از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان فروردین امسال ۷۲۲ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه دولت قبل بیش از ۲ برابر شد.

حسن‌زاده مجموع صادرات ایران به قزاقستان را ۲۱۵ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: پارسال سهم گلستان در صادرات به این کشور ۸۹ میلیون دلار صادرات بود که ۱۰۸ درصد بیشتر از سال ماقبل است.

وی همچنین گفت: روند صادرات سال گذشته گلستان به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، قزاقستان، روسیه، قرقیزستان، عربستان و بلاروس ۹۵ درصد بیشتر شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید