کد خبر:5461
پ

دولت نگذارد شرکت‌های خارجی از مالیات فرار کنند

رئیس فراکسیون راهبردی مجلس گفت: شرکت های خارجی تولید کننده سیگار باید مالیات مناسب برند خارجی پرداخت کنند، گفت: ما به زودی طرح تحقیق و تفحص از این شرکت‌ها را در مجلس کلید خواهیم زد. حجت الاسلام محمدرضا میرتاج الدینی نماینده تبریز، اسکو آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تولید و فروش سیگار […]

رئیس فراکسیون راهبردی مجلس گفت: شرکت های خارجی تولید کننده سیگار باید مالیات مناسب برند خارجی پرداخت کنند، گفت: ما به زودی طرح تحقیق و تفحص از این شرکت‌ها را در مجلس کلید خواهیم زد.

حجت الاسلام محمدرضا میرتاج الدینی نماینده تبریز، اسکو آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تولید و فروش سیگار در داخل کشور از سوی 2 شرکت چند ملیتی JTI  و BAT با ماهیت آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی گفت: کمپانی‌های چندملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی فعال در ایران با وجود مالکیت و سهامداران خارجی با ثبت بعضی از علائم تجاری خود در داخل ایران، عوارض و مالیاتی مشابه شرکتهای ایرانی پرداخت می‌کنند، و این یک سوء استفاده برای فرار از پرداخت مالیات است و باید وزارت صمت و هیأت دولت توجه داشته باشند که این شرکت های خارجی با دور زدن قانون، حقوقی از کشور تضییع ننمایند.

به گفته وی،‌ وزارت صمت مکلف است در تصویب نشان‌های داخلی و بین‌المللی به این نکته مهم توجه ویژه نماید، چرا که در دولت گذشته عده‌ای در این مسائل ذینفع بودند و برای حفظ موقعیت شرکت‌های خارجی این تخلفات را انجام داده‌اند و همچنان رد پای این تفکر در تنظیم آئین نامه‌ها برای تحریف برندهای بین‌المللی شرکت‌های خارجی به منظور دور زدن قانون و پرداخت نکردن ارزش افزوده دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه این شرکت های چند ملیتی باید مالیات مناسب با درآمد خود پرداخت کنند، افزود: انتظار است این رویه های غلطِ نوشته شده به نفع کمپانی‌های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی توسط جریان نفوذ قدرت و ثروت در دولت گذشته خیلی زود اصلاح و بساط آن برچیده شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه این شرکت ها هیچ مسئولیت اجتماعی در داخل کشور ندارند، افزود: متاسفانه شرکت های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی علی رغم سود سرشار از بازار داخلی ایران، هیچ تعهدی نسبت به بهداشت، اشتغال، توسعه کشت، ورزش و مسئولیت اجتماعی ندارند و صرفا نگاهی سود انگارانه به بازار مصرف ایران داشته و عایدات آنها از کشور خارج می شود،‌این در حالی است که دخانیات در همه کشورها تعهدات خود را در قبال این مقوله ها باید انجام دهند.

حجت الاسلام میرتاج الدینی گفت: بر اساس اطلاعات رسیده به ما در صنعت دخانیات سیاستگذاری‌ها طی ۸ سال گذشته در مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر صنعت دخانیات کشور، به نحوی بوده که حضور و تثبیت و توسعه کمپانی‌های چندملیتی را در داخل به وجود آورده و آنها از مدل تولید مشارکتی با شرکت دخانیات به سمت تاسیس سایتهای تولیدی و ایجاد کارخانه حرکت کرده‌اند.

وی افزود: در همین راستا در دولت گذشته، شخص رئیس جمهور، خط پرایمری توتون شرکت آمریکایی-ژاپنی را افتتاح می کند و حتی در بحرانی ترین شرایط ارزی کشور، به این شرکت های خارجی ارز دولتی اختصاص داده اند، و این اتفاقات در حالی رخ داده است که شرکت دخانیات بزرگترین خط پرایمری منطقه خاورمیانه را داشته و تأسیس این زیر ساخت آنهم با ارز دولتی برای یک شرکت خارجی، بسیار عجیب بوده و نیاز است دستگاه‌های نظارتی و امنیتی کشور دست های پشت صحنه این ماجرا را شناسایی کرده و اهداف پنهانی شرکت های خارجی در این مسئله آشکار شود.

رئیس فراکسیون راهبردی مجلس با اشاره به تحریم ایران از سوی آمریکا تصریح کرد: بعد از تحریم های یک‌ جانبه‌ی آمریکا، شرکتهای خارجی قراردادهای خود را در صنایع نفت، پتروشیمی، خودروسازی و انرژی نیمه‌کاره رها کردند و از ایران خارج شدند؛ اما این شرکت های چند ملیتی و آمریکایی در حوزه صنایع دخانی نه تنها فعالیتهای خود را متوقف نکردند بلکه سرمایه‌گذاری‌های خود را در کشور ایران به شدت توسعه دادند به نحوی که در نیمه اول سال ۱۳۹۸ و در اوج تحریمهای ظالمانه که حتی دارو و تجهیزات پزشکی را نیز شامل می‌شد بیش از ۵۰ درصد سرمایه‌گذاری خارجی مربوط به صنعت دخانیات بوده است.

حجت الاسلام میرتاج الدینی با اشاره به واردات مواد اولیه این شرکت ها و استفاده نکردن آنها از توتون تولیدی داخل گفت: وزارت بهداشت و شرکت دخانیات ایران باید نظارت جدی بر نوع مخصولات تولیدی این شرکت های خارجی  داشته باشد تا مواد مورد استفاده آنها ضررهای زیادی بر سلامت مردم نداشته باشد.

وی تاکید کرد: ما به زودی طرح تحقیق و تفحص از شرکت های خارجی چند ملیتی تولید سیگار را در مجلس کلید خواهیم زد و نحوه فعالیت آنها را زیر ذره بین مجلس بررسی خواهیم کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 8 =

کلید مقابل را فعال کنید