کد خبر:3082
پ

خبرخوش رئیس بنیادمسکن به اهالی روستای “وحدت” آق‌قلا

خردادماه پارسال کار جابه جایی ۶۰ خانوار ساکن در مخزن سد وشمگیر آغاز شد و قرار بود خانه‌هایشان تا پایان سال ساخته شود اما گرانی مصالح و محرومیت مردم منطقه اجازه این کار را نداد و حالا رئیس بنیادمسکن خبرهای خوبی برای این روستاییان دارد.به گزارش پایگاه خبری تحرک‌نو،خردادماه سال گذشته بود که وضعیت اسفبار […]

خردادماه پارسال کار جابه جایی ۶۰ خانوار ساکن در مخزن سد وشمگیر آغاز شد و قرار بود خانه‌هایشان تا پایان سال ساخته شود اما گرانی مصالح و محرومیت مردم منطقه اجازه این کار را نداد و حالا رئیس بنیادمسکن خبرهای خوبی برای این روستاییان دارد.
به گزارش پایگاه خبری تحرک‌نو،خردادماه سال گذشته بود که وضعیت اسفبار زندگی تعدادی از مردم در مخزن سد وشمگیر که به نام ” وحدت اسلامی” از آن یاد می‌شود، در صفحه استانی خبرگزاری تسنیم منتشر شده بود. روستاییانی که چند دهه بود در سوله‌ای که تبدیل به اتاقک‌های هرگونه امکانات بهداشتی و رفاهی، شده بود. مردم چند دهه در این مکان‌های ناایمن زندگی می‌کردند.

مشکلات این مردم یکی و دوتا نبود،در کنار نداشتن دسترسی به خدماتی مانند آب شرب بهداشتی،گاز و برق و غیره،شرکت آب منطقه‌ای استان هم با توجه به قرارگیری این واحدها در مخزن سد وشمگیر، برای آبگیری سد و هدایت سیلاب‌ها به مخزن آن، با مشکل مواجه بود و همواره از مردم می‌خواست که زندگی خود را در این اتاقک‌ها ترک کنند.

اما مردم روستای ” وحدت اسلامی” با محرومیت و فقر شدیدی دست و پنجه نرم می‌کنند و شغل این افراد کارگری است؛ به تبع این خانواده‌ها توان خرید یا ساخت خانه در مکانی ایمن را نداشته و ندارند.

یک هفته پس از گزارشی که در تاریخ 8 خرداد سال گذشته در این خبرگزاری منتشر شد، مسئولان کار ساخت واحدهای مسکونی جدید و جابه جایی این خانواده‌ها را از مخزن سد وشمگیر در دستور کار قرار دادند.

قرار بود تا پایان دهه فجر سال 99، واحدهای مسکونی جدید برای این روستاییان ساخته شود اما اکنون اغلب این واحدها مرحله سقف متوقف شده و مردم هم سرمایه و پولی برای ادامه فرآیند ساخت این خانه‌ها ندارند.

مدیرکل بنیاد مسکن گلستان در این باره به خبرنگار ما گفت: این خانواده‌ها چند دهه در کاسه سد وشمگیر و در مکان‌های غیرایمن ساکن بودند و مشکلات زیادی هم داشتند و نمی‌توانستند خدماتی هم دریافت کنند. ضمن اینکه مردم منطقه از نظر اقتصادی شرایط نامطلوبی داشتند و برای همین قرار شد تسهیلات ویژه‌ای برای ساخت خانه‌های جدید برای این روستاییان در نظر بگیریم.

سیدمحمد حسینی گفت:برای این کار قطعه زمینی 200 متری برای هر کدام از این 60 خانوار در مجاورت روستای اصلی وحدت اسلامی تملک و تفکیک کردیم و به رایگان در اختیار مالکان قرار دادیم.

حسینی افزود: تسهیلات ارزان قیمت با بازپرداخت 15 ساله و همچنین مبلغ 25 میلیون تومان کمک بلاعوض از محل حساب 100 حضرت امام (ره) نیز به این واحدها پرداخت کردیم اما با توجه به افزایش قیمت‌ها، مردم برای ادامه ساخت و ساز با مشکل مواجه شدند.

وی بیان داشت: اغلب خانه‌هایی که در حال ساخت است در مرحله سقف و ستون قرار دارد و مردم هم توان مالی برای ادامه ساخت و سازها را ندارند و برای همین به دنبال راهی برای حل مشکل آنها هستیم.

اما روز گذشته نیکزاد، رئیس بنیاد مسکن کشور سفری به استان گلستان انجام داد که یکی از مهم‌ترین اتفاقات برای مردم روستای وحدت اسلامی آق قلا رخ داد و حالا امید این مردم برای اینکه بتوانند زمستان امسال را در خانه‌ها نونوار شده زندگی کنند، بیشتر کرده است.

رئیس بنیاد مسکن کشور درخصوص وضعیت روستای وحدت اسلامی و ساخت مسکن برای 60 خانواری که در مخزن سد قرار داشتند به خبرنگار ما گفت: در این منطقه سد وشمگیر را داریم که تعدادی از خانواده‌ها در مخزن سد به صورت غیرمجاز و غیرقانونی، واحدهایی را از قبل ساخته بودند و در آنها اسکان داشتند.

وی یادآور شد: این خانواده‌ها مشکلات زیادی پیدا کرده بودند و امکانات رفاهی و خدمات نداشتند از طرفی برای آبگیری سد نیز آب منطقه‌ای با مشکل مواجه بود. اما از چندی قبل مسئولان استانی و شهرستانی دست به دست هم دادند تا مشکل را حل کنند. کار خوبی انجام شد و در داخل روستا زمین با کاربری مسکونی تفکیک شد و به صورت رایگان به این خانواده‌ها که باید جابه جا شوند، داده شد.

نیکزاد افزود: وام قرض الحسنه و کمک بلاعوض هم به این مالکان داده شد، در کنار آن خدمات فنی هم به صورت رایگان در اختیار آنان قرار گرفت. از 60 واحدی که کار ساخت آن آغاز شد فقط 3 واحد به مراحل پایانی رسیده و آماده بهره برداری است اما اکثر واحدها در مرحله سقف متوقف شده است.

وی اظهار داشت: مبلغ وام و بلاعوضی که به این واحدها اختصاص پیدا کرد پاسخگوی تکمیل خانه‌ها نبود؛ با توجه به شرایط مردمقرار شد تسهیلات متمم در اختیار این مالکان قرار بگیرد.مبلغ این تسهیلات 50 تا 60 میلیون تومان بوده و برآورد ما این است در مدت 2 ماه آینده این خانه‌ها ساخته و خانواده‌ها در آن مستقر شوند. همچنین واحدهای غیرمجازی که در مخزن سد ایجاد شده بود نیز جمع آوری و به آب منطقه‌ای تحویل می‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید