کد خبر:5716
پ

حال رسانه‌ها خوب نیست

یاداشت: نازنین زهرااحمدی: خبرنگاران امنیت شغلی ندارند و اغلب با درآمد بسیار اندک به فعالیت ادامه می‌دهند. خبرنگاران و اهالی رسانه سالهاست از مشکلات عدیده از جمله پایین بودن درآمد و نبود بیمه رنج می برند و متاسفانه تاکنون اقدام قابل توجهی هم برای رفع این مشکلات دیده نشده است. ضعف اقتصاد رسانه بخصوص در […]

یاداشت:

نازنین زهرااحمدی:

خبرنگاران امنیت شغلی ندارند و اغلب با درآمد بسیار اندک به فعالیت ادامه می‌دهند.

خبرنگاران و اهالی رسانه سالهاست از مشکلات عدیده از جمله پایین بودن درآمد و نبود بیمه رنج می برند و متاسفانه تاکنون اقدام قابل توجهی هم برای رفع این مشکلات دیده نشده است.

ضعف اقتصاد رسانه بخصوص در رسانه های استانی یکی از عوامل کاهش کیفیت فعالیت های آنها است که متاسفانه در استان های کمتر برخورداری مانند گلستان به دلیل عدم وجود بخش خصوصی قدرتمند و حتی بخش دولتی توانمند، وضعیت اقتصادی رسانه ها مطلوب نیست و اغلب آنها از منابع مالی قدرتمند جهت تداوم حرفه ای فعالیت خود بی بهره هستند.

عدم حمایت مناسب از رسانه ها و خبرنگاران از سوی دولت طی چند سال گذشته شرایط اقتصادی کشور، تاثیر نامطلوبی روی فعالیت رسانه ها بویژه رسانه های مکتوب گذاشته، به شکلی که اغلب با کاهش تیراژ، کاهش صفحات و تعدیل نیرو همراه بوده‌اند و این وضعیت باعث بیکاری بخش قابل توجهی از فعالین رسانه در کشور شده است.

این انتظار بود که حداقل برای جلوگیری از تعطیلی رسانه ها و بیکاری فعالین در این بخش، دولت حمایت های ویژه ای را در برنامه های خود تدوین می کرد که متاسفانه حتی شاهد کاهش حمایت ها از جمله کاهش قابل توجه یارانه‌های نشریات هستیم.

نداشتن بیمه یکی از دغدغه های همیشگی خبرنگاران است که سالهاست یکی از مشکلات اصلی خبرنگاران نداشتن بیمه است که متاسفانه تاکنون این معضل مرتفع  نشده و مدیران رسانه ها نیز بعنوان کارفرما بدلیل ضعف اقتصادی و درآمد پایین، اغلب امکان بیمه کردن خبرنگاران خود را ندارند، لذا می طلبد مانند سایر مشاغل که مورد حمایت قرار گرفته اند، راهکاری در این زمینه برای خبرنگاران و اهالی رسانه نیز تدوین شود.

اگر خبرنگاران را سربازان جنگ نرم بدانیم، تقویت و تجهیز این سربازان نیازمند حمایت و توجه جدی است که باید مورد عنایت دولت و متولیان فرهنگی قرار گیرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + هفده =

کلید مقابل را فعال کنید