کد خبر:2429
پ

تاخت‌وتاز دلتاکرونا

به گزارش تحرک نو؛درحالی میزان ابتلای روزانه به دلتاکرونا در حال کاهش است که تعداد متوفیان کاهش محسوسی نداشته است و پزشکان همچنان بر رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی و زدن ۲ ماسک تأکید دارند.بنا به گفته پزشکان و کارشناسان بهداشت و درمان، مردم مهمترین سهم را در کاهش تبعات ویروس کرونا دارند و در شرایط […]

به گزارش تحرک نو؛درحالی میزان ابتلای روزانه به دلتاکرونا در حال کاهش است که تعداد متوفیان کاهش محسوسی نداشته است و پزشکان همچنان بر رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی و زدن ۲ ماسک تأکید دارند.
بنا به گفته پزشکان و کارشناسان بهداشت و درمان، مردم مهمترین سهم را در کاهش تبعات ویروس کرونا دارند و در شرایط شیوع موج پنجم کرونا، که بخش عمده‌ای از کشور را درگیر کرده است، هیچ چیز به‌اندازه احساس مسئولیت عمومی در رعایت نکات بهداشتی نمی‌تواند به این بحران پایان دهد.

همچنین در این شرایط، عادی‌انگاری بزرگترین اثر را در گسترش موج پنجم کرونا دارد و هر اندازه مردم ماجرا را عادی ببینند، شاهد افزایش شمار مبتلایان به کرونا و مرگ‌ومیرهای این بیماری خواهیم بود. با توجه به خطرپذیری و مسری بودن بسیار بالای ویروس دلتای هندی در مقایسه با نوع انگلیسی آن، هرگونه سهل‌انگاری می‌تواند به ابتلای سریع افراد و اعضای خانواده آنان به بیماری کووید19 منجر شود.

ابتلا به گونه دلتای کرونا به مقطع سنی خاصی محدود نیست و همه افراد و طیف‌های مختلف سنی، در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیرانه، به آن مبتلا می‌شوند.

آن‌چنان که مطرح می شود یکی از مسائل مهم در کنترل چرخه انتقال ویروس کرونا، ماندن در خانه است و باید مراجعات و ترددهای غیرضرور در سطح شهر و جامعه در این شرایط تا حد امکان کاهش یابد و اگر بنا بر ضرورت مجبور به خارج شدن از منزل هستیم به هیچ عنوان در اماکن پر رفت و آمد حضور نیابیم و طول مدت حضورمان را تا حد ممکن کاهش دهیم.

ویروس کرونادلتا سرایت‌پذیری بالایی دارد

این در حالی است که رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران می‌گوید: تفاوت سویه کرونا دلتا با سویه‌های قبلی ویروس کرونا در میزان انتقال آن به افراد است.

علیجان تبرائی رئیس انجمن ویروس‌شناسی ایران اظهار داشت: در زمان حاضر واریانت دلتا تفاوتی که با واریانت‌های قبلی دارد در حقیقت قدرت سرایت‌پذیری بالای آن است به‌طوری که اگر قبلاً می‌گفتیم که ویروس کرونا می‌تواند 2 تا 3 نفر را آلوده کند در زمان حاضر واریانت دلتا 6 تا 7 نفر را آلوده می‌کند.
تبرائی گفت: وقتی که جمعیت‌های کثیری در دنیا تحت تأثیر این ویروس قرار می‌گیرند نشان می‌دهد که قدرت سرایت‌پذیری واریانت دلتا بسیار بالاست.

وی افزود: پیش‌بینی‌هایی که برای فصل پاییز وجود دارد نشان می‌دهد که اگر زنجیره سرایت این بیماری را قطع نکنیم پاییز سخت‌تر در پیش خواهیم داشت.

اظهار نظر کارشناسان درحالی مطرح شده است که برخی از مقامات مسئول در وزارت بهداشت و روند صعودی بیماری در برخی استان‌ها مثل آذربایجان شرقی، اصفهان و خوزستان رسماً نگرانی خود را از افزایش شیوع این ویروس منحوس در صورت ادامه روند کنونی اعلام کرده‌اند.

آمار بستری‌شدگان کرونایی کاهشی شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان وضعیت این استان را از نظر شیوع کرونا و بستری بیماران، فوق بحرانی و سیاه توصیف و تأکید تا زمانی که ایمنی جمعی در جامعه ایجاد نشود، تنها راه مقابله با این بیماری رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

عبدالرضا فاضل با اشاره به نوسانات آماری در میزان مبتلایان و بستری شدگان کرونایی استان در روزهای اخیر اظهار داشت: در دو روز گذشته این آمار کاهشی بوده و دیروز تعداد بیماران بستری 10 نفر کمتر از روز قبل آن بود.

وی گفت: در حال حاضر یکهزار و 889 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 229 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند و متأسفانه حال 79 بیمار نیز به شدت وخیم بوده و به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان درباره اینکه آیا می‌توان به خروج از وضعیت قرمز کرونایی در روزهای آینده امیدوار بود، بیان داشت: وضعیت استان از نظر شیوع کرونا سیاه است؛ از طرفی با اینکه در دو روز اخیر آمار بستری شدگان با کاهش نسبی مواجه بوده اما چون مراسمات روزهای اخیر و تعطیلات را پشت سر گذاشته‌ایم نمی‌توان به قطعیت درباره این موضوع صحبت کرد.

وی گفت: باید منتظر بمانیم و ببنیم در روزهای آینده چه اتفاقاتی رخ می‌دهد با این حال امیدواریم با افزایش شدید تعداد بیماران مواجه نشویم چون ظرفیت بیمارستان‌های استان محدود است.

در عین حال روز گذشته رضا آریان پور، عضو کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده مردم شرق گلستان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرده بود با توجه به بررسی‌های آماری احتمال دارد گلستان تا دو هفته آینده از پیک پنجم کرونا عبور کند.

تجهیز بیمارستان‌ها برای مقابله با کرونا در اولویت است

در جلسه جمع بندی سفر یکروزه رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به استان گلستان بر تجهیز بیمارستان‌ها برای مقابله با کرونا به عنوان اولویت نخست تأکید و قول‌هایی هم برای بهبود شاخص‌های حوزه بهداشت و سلامت استان داده شد.
به گزارش تحرک نو جلسه جمع بندی سفر یکروزه رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به اتفاق معاون وزیر بهداشت و نمایندگان مردم استان با حضور حق شناس، استاندار گلستان برگزار و در این جلسه بر تجهیز بیمارستان های استان در مقابله با ویروس کرونا تاکید شد.

استاندار گلستان در این جلسه اظهار داشت: این بازدید از حداقل یک بیمارستان در هر شهرستان انجام و مقرر شد ظرف مدت حداکثر یک ماه وزارت بهداشت نسبت به تامین تجهیزات عنوان شده اقدام کند.

وی افزود: اقدامات ساختی و زیر ساختی پس از اخذ مجوز کمیسیون‌های ماده 20 و 23 با همکاری سازمان برنامه و بودجه عملیاتی شود.

همچنین در این جلسه مصوب شد ظرف مدت حداکثر یک ماه سی تی اسکن آق قلا نصب شود و پس از اخذ مجوز کمیسیون‌های 20 و 23 مساحت اورژانس بیمارستان آق قلا افزایش یابد و 8 دستگاه ونتیلاتور در این بیمارستان اضافه شود.

قرار شد پس از تکمیل ساختمان ایزوله تنفسی بیمارستان بندر ترکمن وزارت بهداشت ظرف مدت یک ماه پس از تکمیل آن را تجهیز کند و همچنین اجرای طرح توسعه این بیمارستان پس از اخذ مجوز ماده 20 و افزایش 8 دستگاه ونتیلاتور در این بیمارستان نیز در دستور کار قرار گرفت.

افزایش مساحت اورژانس بیمارستان آزادشهر پس از اخذ مجوزهای لازم و تجهیز آن, همچنین ساخت و تجهیز icu, خرید تانک اکسیژن, خرید یک دستگاه خودرو کمک دار و یک دستگاه آمبولانس, تامین دستگاه پمپ سرم و افزایش تعداد تخت در این بیمارستان از 64 به 130 تخت از دیگر مصوبات سفر معاون وزیر بهداشت و رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به استان گلستان بود.

علاوه بر این نوسازی 40 تخت بیمارستان کلاله توسط وزارت بهداشت، خرید و نصب یک دستگاه اکسیژن ساز, تجهیز بخش nicu, خرید 8 دستگاه ونتیلاتور و همچنین ایجاد بخش دیالیز در بیمارستان مینودشت، افزایش تعداد تخت‌های بیمارستانی در خان ببین و همچنین خرید 4 دستگاه ونتیلاتور، تسریع در ساخت بیمارستان 32 تخت خوابی در سیمین شهر و فاضل آباد، تسریع در تکمیل و راه اندازی فاز اول بیمارستان رامیان، تسریع در تکمیل بیمارستان قائم و اورژانس بیمارستان بقیه الله علی آباد کتول، تسریع در پرداخت هزینه رادیوگرافی بیمارستان 5 آذر و تسریع در پرداخت اعتبار بیمارستان جایگزین بیمارستان طالقانی و تسریع در اخذ پیمانکار بیمارستان گمیشان از دیگر مصوبات این سفر یکروزه به استان گلستان بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − نه =

کلید مقابل را فعال کنید