کد خبر:4088
پ

اهتمام وزارت فرهنگ برای تولیدات مشترک فرهنگی هنری با کشورهای منطقه

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با همتای لبنانی اش با تاکید بر اینکه اهتمام این وزارتخانه در سال آینده توجه بر تولیدات هنری و سینمایی از سوی سازمان سینمایی و بنیاد رودکی با هدف تولیدات مشترک با کشورهای منطقه است گفت: مقصد اول دیپلماسی فرهنگی ایران در دولت مردمی، لبنان است و خوشحال […]

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با همتای لبنانی اش با تاکید بر اینکه اهتمام این وزارتخانه در سال آینده توجه بر تولیدات هنری و سینمایی از سوی سازمان سینمایی و بنیاد رودکی با هدف تولیدات مشترک با کشورهای منطقه است گفت: مقصد اول دیپلماسی فرهنگی ایران در دولت مردمی، لبنان است و خوشحال خواهیم بود تفاهمنامه کامل و جامعی در ماه‌های آینده به امضا برسد تا اقدامات مشترک برنامه ریزی و اجرای شود.

زندی به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به دیدارهایش با مقامات لبنان خاطر نشان کرد: فضای خوبی بین مقامات لبنانی برای کارهای مشترک وجود دارد و ما به عنوان متولیان فرهنگ و هنر دو کشور باید عملیاتی تر در این حوزه مذاکره کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با برشمردن امکانات وزارتخانه و توجه ویژه دولت مردمی به این عرصه گفت: اساسا انقلاب ما فرهنگی بود و کمک های دولت آیت الله رییسی در چند ماه شروع به کار برای رونق این عرصه مثال زدنی است. در سال های اخیر در جمهوری اسلامی بخش غیر دولتی در حوزه فرهنگ خیلی خوب وارد عمل شده و بخش مهمی از تولیدات هنری ما توسط این بخش انجام می شود.

وی ادامه داد: در دولت جدید اتفاقات مهمی در بودجه فرهنگ و هنر افتاده است و بنای دولت و شخص رییس جمهور توجه بر فعالیت های فرهنگی هنری و دغدغه های معیشتی هنرمندان ست.

اسماعیلی افزود: علاوه بر بودجه های مرسوم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارتخانه های اقتصادی نیز باید دو درصد از بودجه خود را در حوزه فرهنگ و هنر هزینه کنند که مدیریت آن با وزارت فرهنگ است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سفر خود به لبنان گفت: در دوره جدید بنای مان توجه به دیپلماسی فرهنگی است. امیدواریم بتوانیم فضای فرهنگی هنری مشترک را فراهم کنیم و به تولیدات مشترک دست یابیم.

فرهنگ دریچه امید به آینده است

وزیر فرهنگ لبنان نیز در این دیدار با تشکر از سفر دکتر اسماعیلی به بیروت و برگزاری هفته فرهنگی ایران گفت: در زمان و روزهای تلخ و سختی های سیاسی و اقتصادی، فرهنگ دریچه امید به آینده است. در اصل، سیاست هم باید کار فرهنگی تلقی شود.

محمد وسام المرتضی افزود: بحرانی که در لبنان دچار آن هستیم از نوع فرهنگی و آگاهی است. دشمنان لبنان از طریق خلا فرهنگی به سراغ مان آمدند و آشنایی دیرین و تمدنی ایران و لبنان و اقدامات مشترک در این عرصه می تواند روزهای امیدوار کننده ای در آینده رقم بزند.

وی با تمجید از نام وزارت فرهنگ ایران گفت: فرهنگ در واقع باید منجر به آگاهی شود. تولیدات فرهنگی و هنری باید تغییری در زندگی مردم ایجاد کند و آن ها را به حقوق و وظایف خود آگاه تر کند.

وی در پایان از برگزاری هفته فرهنگی لبنان در تهران و امضای تفاهمنامه و تولیدات مشترک استقبال کرد.

گفتنی است، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حضور و افتتاح هفته فرهنگی ایران در بیروت و دیدار با مقامات سیاسی و شخصیت های فرهنگی لبنان روز شنبه هفتم اسفند به این کشور سفر کرده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 6 =

کلید مقابل را فعال کنید