کد خبر:5404
پ

 برداشت غیرقانونی خاک جنگل‌های هیرکانی با استفاده از نقاب لایروبی مسیل‌ها

کارشناس محیط زیست اگفت: بسیاری از افراد سودجو با مجوزهای به ظاهر قانونی لایروبی، حجم زیادی از خاکهای جنگل های هیرکانی را برداشت می کنند این درحالیست که طبق قانون برداشت خاک از جنگل ها ممنوع است و به هیچ عنوان نمی توان خاک را از جنگل ها خارج کرد ولی افرادی که در قالب […]

کارشناس محیط زیست اگفت: بسیاری از افراد سودجو با مجوزهای به ظاهر قانونی لایروبی، حجم زیادی از خاکهای جنگل های هیرکانی را برداشت می کنند این درحالیست که طبق قانون برداشت خاک از جنگل ها ممنوع است و به هیچ عنوان نمی توان خاک را از جنگل ها خارج کرد ولی افرادی که در قالب پیمانکار این کار را انجام می دهند از نبود نظارت نهادهای ذی‌صلاح در آنجا سوء استفاده می کنند و محموله هایی از این خاکها را که در خارج از ایران بازار قابل توجه ای دارد برداشت می کنند.

مهدی اسماعیلی بیدهندی کارشناس محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا درباره ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی با موضوع خاک فروشی از جنگل های شمال کشور اظهار کرد: تصاویری که در روزهای اخیر در فضای مجازی منتشر شده برمی گردد به فرایند لایروبی از آب بندهای استان مازندران، گیلان و استان هایی که جنگل های هیرکانی در آنها گسترش دارد. این آب بندها طی مدت زمانی دچار انباشت لای و رسوبات می شوند سپس برای جلوگیری از تخریب شدن آن ها وحوادثی که ناشی از بارش های با حجم بالا پیش می آید بهیاری ها اقدام به لایروبی کردن می کنند.

وی با اشاره به اینکه آب بندها در مجاورت جنگل ها و روستاهاست بیان کرد: مسیل های واقع در این مناطق طی طول زمان دچار انباشت گل و لای می شود و سپس مجوز لایروبی را برای برطرف کردن این گل و لای دریافت می کنند.

اسماعیلی با بیان اینکه خاکی که آنجا شکل می گیرد خاک پیت نام دارد عنوان کرد:  این خاک از تجزیه و فساد پذیر شدن جلوگیری می کند. به علت وجود این خاک نوعی خزه و جلبک تشکیل می شود که ارزش غذایی بسیار بالایی برای گیاهان آپارتمانی دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید