کد خبر:5270
پ

گسترش فرهنگ زکات،فقر را از اساس ریشه کن خواهد کرد

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: پرداخت زکات علاوه بر رونق به زندگی فقرا،تاثیر زیادی بر زندگی افراد دارد و اموال و جان آن ها با پرداخت زکات پاک می شود. به گزارش تحرک نو؛سیدمرتضی بختیاری روز پنجشنبه در همایش “زکات شکوه عبادت سرچشمه برکت” در گرگان افزود:گسترش فرهنگ زکات،راه‌ عملی و مورد تاکید اسلام […]

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: پرداخت زکات علاوه بر رونق به زندگی فقرا،تاثیر زیادی بر زندگی افراد دارد و اموال و جان آن ها با پرداخت زکات پاک می شود.

به گزارش تحرک نو؛سیدمرتضی بختیاری روز پنجشنبه در همایش “زکات شکوه عبادت سرچشمه برکت” در گرگان افزود:گسترش فرهنگ زکات،راه‌ عملی و مورد تاکید اسلام برای کاهش فقر در جامعه است که تبلیغ این فریضه باید مورد توجه بیشتر قرار بگیرد.

وی به رتبه بالای گلستان در پرداخت زکات اشاره کرد واظهارداشت:محرومیت ۱۱ شهرستان از مجموع ۱۴ شهرستان گلستان تکان دهنده است اما با این وجود،گلستان در رده پنج استان برتر پرداخت زکات کشور قرار دارد.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) بیان کرد:توجه گلستانی ها به پرداخت زکات نشان دهنده  اعتقادات،تقید و فعالیت‌ دینی و تبلیغی علمای اهل تسنن و تشیع است که جایگاه این واجب الهی را در مردم استان تشریح و تبیین کردند.

وی بیان کرد:از درآمد ۸۶ میلیارد تومانی نقدی و جنسی زکات در سال گذشته باید در سال جاری یک قدم جلوتر برویم که رسیدن به این هدف نیازمند تبلیغ بیشتر زکات از سوی علما و ائمه جمعه است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: سال گذشته با تلاش همه اعضای شورای زکات و ترویج و تبلیغ این امر واجب، شاهد رشد قابل توجهی در پرداخت زکات در کشور بودیم.

بختیاری با اشاره به جمع‌آوری هزار و ۷۲۰ میلیارد تومان زکات در سال گذشته خاطرنشان کرد: میزان زکات جمع‌آوری شده در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال پیش از آن ۳۲ درصد رشد داشت.

وی گفت: از این میزان هزار میلیارد تومان زکات مستحب،حدود ۳۰۰ میلیارد تومان زکات مال و ۴۰۰ میلیارد تومان شامل فطریات،کفارات و رد مظالم بوده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود:بر اساس مصوبه شورای مرکزی زکات دست‌کم ۶۰ درصد از زکات باید سر سفره نیازمندان قرار گیرد که در حال حاضر به دلیل مشکلات اقتصادی بیش از ۸۰ درصد از زکات صرف معیشت نیازمندان می‌شود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)گفت:بر اساس مصوبه شورای مرکزی زکات هزینه کرد زکات کاملاً مشخص و در همان نقطه‌ای که جمع‌آوری می‌شود هزینه خواهد شد.

بختیاری افزود: افزون بر ۸۰ درصد زکات با توجه به مشکلات اقتصادی امروز که در جامعه وجود دارد به محرومین اختصاص پیدا می‌کند و ۲۰ درصد نیز در حوزه اجرای پروژه‌های عمرانی عام‌المنفعه هزینه می‌شود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) اعلام کرد: سال گذشته مردم خیرخواه ایران اسلامی با وجود تمام مشکلات اقتصادی بیش از ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال زکات پرداخت کرده اند.

بختیاری افزود:این میزان زکات جمع آوری شده حاصل تلاش رسانه‌ها، جامعه روحانیون و تلاش تک تک اعضای شوراهای زکات بوده است و امیدواریم این مهم در سال جاری افزایش یابد.

وی تاکید کرد: یکی از ابهاماتی که برای برخی ها در پرداخت زکات وجود دارد، نحوه مصرف آن است که باید با شفاف سازی چگونگی مصرف زکات را اعلام کرد تا مردم برای پرداخت آن تشویق شوند.

وی اذعان کرد:زکات از جمله واجبات مالی دین اسلام و از فروع دین است که بر اساس آن مسلمانان باید مقدار معینی از ۹ قلم کالا شامل گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند را برای مصرف در زندگی فقرا و سایر امور عمومی اجتماعی بپردازند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید