کد خبر:6600
پ

قیمت دلار با ثبت رکورد بی سابقه به کانال ۳۴ هزار تومان صعود کرد

  حسن زندی ازگرگان به نقل ازکسب و کار نیوز سهراب دل انگیزان، اقتصاددان:_ بر اساس اتفاقات و اخبار بازار ارز تحت تاثیر قرار می گیرد. هر خبری که بتواند جو روانی در بازار ایجاد کند بر قیمت دلار تاثیر گذار می شود. 🔹به طور کلی اخبار سیاسی و اقتصادی بسیار بیشتر از مسائل کلان […]

 

حسن زندی ازگرگان به نقل ازکسب و کار نیوز سهراب دل انگیزان، اقتصاددان:_ بر اساس اتفاقات و اخبار بازار ارز تحت تاثیر قرار می گیرد. هر خبری که بتواند جو روانی در بازار ایجاد کند بر قیمت دلار تاثیر گذار می شود.

🔹به طور کلی اخبار سیاسی و اقتصادی بسیار بیشتر از مسائل کلان کشور بر قیمت ارز اثر می گذارند. برخی اخبار حتی می توانند تاثیر بالایی داشته و منجر به کانال نوردی نرخ ارز شوند.

🔹به طور کلی مجموعه ای از عوامل داخلی و خارجی به عدم ثبات نرخ ارز منجر شده اند. توقف مذاکرات و احتمال عدم تحقق برجام توانست نرخ ارز را به کانال های بالاتر هدایت کند. در مقطعی نرخ ارز تا کانال ۲۸ هزار تومان نیز عقب نشینی کرد.

🔹اما امروز به دلایل مختلف شاهد صعود نرخ ارز و ثبت رکورد تاریخی آن هستیم. به طور کلی پیش بینی می شد نرخ ارز برای سال ۱۴۰۱ بین ۳۲ تا ۳۹ هزار تومان باشد.

🔹البته عوامل مختلف بر محدوده آن در زمان های مختلف تاثیرگذار هستند. برخی اخبار تا اندازه ای مهم هستند که منجر به تغییر یک تا سه هزار تومانی نرخ دلار می شوند. به عبارتی برخی اخبار اثر آنی دارند.

🔹عدم اطمینان در بین فعالان بازار هم دلیلی دیگر برای صعود نرخ ارز شده است. با توجه به اینکه اثر بالای نااطمینانی نسبت به آینده به شدت عرضه و تقاضای ارز را تحت تأثیر قرار می‌دهد، لازم است مدیران دولتی و مسوولان، هرگونه اقدامی که نااطمینانی نسبت به آینده را کاهش می‌دهد حذف کنند.

🔹در مقابل دولت می بایست اقداماتی از جنس امید بخشی و اطمینان دهی به ثبات و بهبود اوضاع آینده انجام دهد. به طور کلی شرایطی که در یک سال اخیر بر کشور حاکم بوده این است که در تحریم به سر برده ایم.

🔹حداقل ارتباطات بین المللی را داشته ایم. این بدان معناست که تغییر خاصی در یک سال اخیر بر جریان اقتصادی و سیاسی نداشته ایم که انتظار داشته باشیم قیمت ارز روند کاهشی را دنبال کند.

🔹اگر ما احیای برجام را به همراه تصویب fatf داشتیم هر کدام توانایی کاهش چند کانال در قیمت دلار را به صورت جداگانه داشتند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید