کد خبر:5844
پ

فعالیت رسانه های گلستان با تنفس مصنوعی

نیلوفر احمدی: نبود امنیت شغلی، نداشتن بیمه و مسکن، نبود امکانات مناسب برای فعالیت رسانه ای و نگاه غلط روابط عمومی ها و مدیران به خبرنگاران از جمله مشکلات فراروی فعالان رسانه ای گلستان است. با قلم خود غم مردم را فریاد می‌زنند و خوشی های آنها را می نگارند، مسئولیت پذیر و با وجدان […]

نیلوفر احمدی:

نبود امنیت شغلی، نداشتن بیمه و مسکن، نبود امکانات مناسب برای فعالیت رسانه ای و نگاه غلط روابط عمومی ها و مدیران به خبرنگاران از جمله مشکلات فراروی فعالان رسانه ای گلستان است. با قلم خود غم مردم را فریاد می‌زنند و خوشی های آنها را می نگارند، مسئولیت پذیر و با وجدان بیدار در وقایع حضور داشته و از مشکلات و دغدغه‌ها می‌نویسند.

آنها به مثابه دیده بان جامعه بوده و طلایه دار اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی هستند، از خود می‌گذرند تا گره‌ای از مشکلات مردم باز شود و در این بین کسی نیست تا آنها را واقعی بشوند و از آنها حمایت کند.

خبرنگاران با حداقل حقوق مادی و معنوی و در سخت‌ترین شرایط، برای اعتلای کشور تلاش کرده و با همه وجود در حال تنویر افکار عمومی و شفاف سازی هستند.

طیف وسیعی از خبرنگاران از حداقل حقوق بی بهره بوده و صرفاً در ازای تولید اثر مانند خبر، گزارش، یادداشت و غیره مبلغی را به عنوان حق التحریر دریافت می‌کنند که در سرجمع ماهیانه رقم بسیار ناچیز است.

علی رغم تنگنای مالی که عنوان کردن آن تکرار مکررات است، نبود حمایت‌های حقوقی و نداشتن بیمه و بازنشستگی و مسکن از دیگر چالش‌ها است. خبرنگارانی که در ایام مختلف سال در حوادث طبیعی و غیرطبیعی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی و کرونا و مانند آن، پیش قراول حضور در مناطق مختلف هستند و حتی در برخی از موارد، زودتر از مدیران در حوادث حضور یافته اما هیچ حمایتی از آنها نمی‌شوند.

جمعی از خبرنگاران گلستان به نمایندگی از همکاران رسانه‌ای خود، کمبود امکانات، نداشتن امنیت شغلی و محروم بودن از حداقل‌های حقوقی قانون کار و رفاه اجتماعی را از مهمترین مطالبات و دغدغه‌های حرفه خبرنگاری در این استان شمالی اعلام کرده و خواستار اهتمام جدی متولیان به رفع آن شدند.

این عده از صاحبان رسانه‌های ارتباط جمعی گلستان در مراسم استانی گرامیداشت روز خبرنگار حضور محممهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار گلستان در دانشگاه گنبدکاووس ضمن بیان مسائل و مشکلات حرفه خبرنگاری پیشنهاداتی نیز برای رفع آن دادند.

محمد آذری یکی از فعالان رسانه‌ای گلستان بابیان اینکه همواره از خبرنگاران به‌عنوان سربازان و افسران جبهبه فرهنگی و مقابله با جنگ نرم دشمنان یاد می‌شود، گفت: سرباز و افسر بدون ابزار و امکانات نمی‌تواند وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد.

وی افزود: برای کمک به تامین ابزار و امکانات برای خبرنگاران، ادارات و نهادهای دولتی که بودجه‌های آموزشی و فرهنگی دارند می‌توانند در قالب پیوست رسانه‌ای و ارائه گزارش عملکردهای خود به صورت رپرتاژ آگهی به خبرنگاران کمک کنند.

آذری، ضرورت تسریع در تدوین و اجرای نظام ارزیابی خبرنگاران توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، تشکیل شورای عالی مطبوعات و رسانه و اختصاص یارانه برای توزیع نشریات را از دیگر مطالبات خبرنگاران دانست و گفت: اینکه در گلستان فقط یک تشکل صنفی حوزه خبرنگاری باشد زیبنده این استان نیست و حداقل باید ۱۰ تشکل صنفی تشکیل شود. 

وی اضافه کرد: اعطای تسهیلات به خبرنگاران از طریق ماده ۱۶ به منظور ارتقای معیشت آنها، اهتمام جدی به بیمه تامین اجتماعی فعالان رسانه و تشکیل شورای رسانه به ریاست استاندار گلستان و دبیری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف بررسی و رفع مسائل و مشکلات و تشکیل مجمع یا اتاق اقوام برای گفت و گو و رفع مسائل اختلافی از دیگر نیازهای اصحاب رسانه در این استان است. 

علی منصوری از دیگر فعالان رسانه‌ای گلستان هم معتقد است خبرنگاران باید راه شهیدان بویژه شهدای رسانه و در صدر آن شهید “محمود صارمی” که توانست با خون خود تفکر ارتجاعی وابسته به آمریکا را معرفی کند، ادامه دهند و در گام نخست دشمن را بشناسند و آنرا به مخاطبان خود معرفی کنند.

وی گفت: با گذشت ۴۳ سال از پیروزی انقلاب اما رسانه‌ها با مشکلات زیادی مواجه‌اند که مهمترین آن نگاه سیاسی به رسانه‌ها بوده است، خبرنگاران زمانی می‌توانند نشاط و امیدواری را به جامعه تزریق کنند که خودشان دغدغه مشکلات معیشتی، بیمه‌ای و شغلی نداشته باشند.

منصوری با تاکید بر اینکه خبرنگاران باید از حداقل‌های قانون کار برخوردار باشند، افزود: صدور مجوز برای رسانه‌ها باید هدفمند و متناسب با نیاز جامعه باشد.

محمدرضا احمدی دیگر فعال رسانه‌ای گلستان هم معتقد است که خبرنگاران این استان بویژه در شهرستان‌ها از کمترین امکانات رفاهی و تجهیزاتی برخوردارند و باید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان یا استانداری در توزیع امکانات و توسعه متوازن، عدالت را بیشتر رعایت کنند.

وی گفت: گنبدکاووس دومین شهرستان بزرگ گلستان است اما از داشتن زیرساخت‌های فرهنگی بویژه یک مجتمع بزرگ فرهنگی – هنری و یا رسانه‌ای (استاندارد) محروم است که مدیران باید به این موضوع توجه و برای آن چاره اندیشی کنند.

یک فعال رسانه‌ای دیگر گلستان هم معتقد است که مطالبات و دغدغه‌های خبرنگاران بواسطه تکرار هرساله آن روی هم تلنبار و به موضوعی تکراری تبدیل شده و کوشش خاصی از سوی متولیان برای رفع آن صورت نمی‌گیرد و اندک اقدامات انجام شده نیز مقطعی و کم اثر بوده است.

فریده ستایشگر گفت: هنوز در بحث سخت و زیان آور بودن حرفه خبرنگاری مانده‌ و سرگردانیم و معلوم نیست این حرفه شغل هست یا نیست؟ زیرا خبرنگاران از حداقل‌های حقوق قانون کار و رفاه اجتماعی محروم هستند و بیشتر آنها در استان گلستان فقط ماهانه ۵۰۰ هزار تومان درآمد دارند.

وی بابیان اینکه یک خبرنگار باید از حق بیمه، حق مسکن، امنیت شغلی و حداقل دستمزد برخوردار باشد که خبرنگاران گلستانی فقط اسمش را شنیده‌اند، افزود: خبرنگاران برای پوشش یک خبر استانی بین هشت تا ۱۰ هزار تومان و خبر مقامات کشوری مانند وزیران ۱۵ هزار تومان دریافتی دارند که این رقم حتی هزینه ایاب و ذهاب و اینترنت هم نمی‌شود.

ستایشگر اضافه کرد: مسوولان همیشه می‌گویند خبرنگاران سربازان خط مقدم جهاد تبیین و جبهه نرم هستند، هیچ سربازی با دست خالی کاری از دستش بر نمی‌آید، حمایت از خبرنگاران باید درست و قانونمند باشد، چاره اندیشی‌های موقت و مقطعی دردهای مزمن این قشر زحمتکش را برطرف نمی‌کند.

به گفته وی، جای خالی منشور اخلاقی در حوزه رسانه و آینده مبهم فعالیت خبرنگاری سبب شده تا اکثر فعالان این حوزه قید کار را بزنند و در جای دیگری مشغول به فعالیت شوند.

این فعال رسانه‌ای گلستان همچنین برلزوم پاسخگویی همه مدیران استان به خبرنگاران تاکید کرد و گفت: خبرنگاران می‌توانند با اطلاع رسانی صحیح و به موقع به مدیران برای رسیدن به اهداف توسعه‌ای و رفع مسائل و مشکلات کمک کنند.

وی افزود: متاسفانه برخی مدیران نه تنها پاسخگوی خبرنگاران نیستند بلکه بعضا این قشر را که هیچ پشتوانه قضایی ندارند، به قلم فروشی متهم می‌کنند که لازم است یک دفتر حقوقی و قضایی ویژه خبرنگاران در گلستان تشکیل شود.

ستایشگر به دوران شیوع کرونا هم اشاره کرد و گفت: با اینکه رسانه‌ها صدای اصناف مختلف بودند و مسائل و مشکلات آنها را منعکس کردند اما کسی از مدیران صدای رسانه‌ها و خبرنگارانی را که از این بیماری دچار خسارت شدند، نشنید.

وی اضافه کرد: بسیاری از رسانه‌ها به سبب کم توجهی مدیران و مشکلاتی که با آن مواجه هستند، تعطیل شدند و بخشی دیگر از آنها نیز در آستانه تعطیلی قرار دارند و هم اکنون با تنفس مصنوعی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

عاشور محمد رئوفی دیگر فعال رسانه‌ای گلستان نیز گفت: اینکه برای نخستین بار مراسم استانی روز خبرنگار در گنبدکاووس برگزار می‌شود و امیدواریم در سال‌های بعد نیز استمرار داشته باشد، قابل تقدیر است.

وی، توجه به مسکن خبرنگاران با احداث شهرک مسکونی ویژه این قشر، اختصاص امکانات و تجهیرات مرتبط با حرفه خبرنگاری، احداث مجتمع رسانه در گرگان و گنبدکاووس، اهتمام به بیمه تامین اجتماعی خبرنگاران، کمک به راه‌اندازی دفتر نشریات و کمبود مراکز فرهنگی و هنری بویژه در مناطق مرزی گلستان را از مهمترین مطالبات خبرنگاران برشمرد.

رئوفی افزود: برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری در شهرستان‌ها، حمایت از نشریات اقوام بویژه ترکمن‌ها و بارگذاری زبان ترکمنی در سامانه جامع رسانه‌ای کشور از دیگر مطالبات خبرنگاران شرق گلستان از مسوولان است.

از بیان مشکلات خبرنگاران خجالت می‌کشم

همچنین رییس هیات مدیره و مدیر خانه مطبوعات گلستان نیز گفت: اصحاب رسانه، قلم و خبرنگاران طلایه‌داران همه عرصه‌ها به‌خصوص در بحران‌های مختلف هستند اما تاکنون به مشکلات و دغدغه‌های این قشر توجه زیادی نشده که حل آن نیازمند مدیریت جهادی و برنامه‌ریزی هوشمندانه دولت سیزدهم است.

هادی علمدار افزود: خبرنگاران گلستان با وجود همه محرومیت‌ها و سختی‌ها، تلاشگرانه به انجام وظیفه ذاتی خود در اطلاع رسانی مشغول بوده و در صف اول میدان جهاد تبیین ایستاده‌اند.

وی اضافه کرد: برخی از فعالان رسانه‌ای استان از لحاظ تامین معیشت در سختی به سر می‌برند و در تامین  ابتدایی‌ترین خواسته‌های زندگی خود ناتوان هستند.

علمدار افزود: پایگاه‌های خبری گلستان با مشکل نداشتن بیمه دست و پنجه نرم می‌کنند و با وجود فعالیت زیاد پایگاه‌های خبری در استان اغلب از حمایت بیمه‌ای برخوردار نیستند.

مدیر خانه مطبوعات گلستان ادامه داد: عضویت در صندوق هنرمندان به دلیل برخی شرایط و پروسه طولانی ثبت و تایید آن برای خبرنگاران سخت است که برای حال این مشکل لازم است برخی از اختیارات به استان‌ها داده شود.

وی گفت: هر روز، روز خبرنگار بوده و  در هر میدان و مناسبتی خبرنگاران حضور دارند و باید خبرنگاران را بهتر بشناسیم.

علمدار همچنین خواستار اجرایی شدن تفاهم نامه‌های استانی مبنی بر “احداث مجتمع رسانه‌ای و راه اندازی صندوق حمایت از رسانه در گلستان شد.

رئیس خانه مطبوعات و رسانه گلستان گفت: متأسفانه جامعه رسانه ای هنوز وضعیت معیشتی درستی ندارد و در ابتدایی ترین خواسته ها و مطالبات به حق خود با مشکل مواجه هستند.

علمدار اظهار کرد: خبرنگاران آنقدر مظلوم هستند که در روز خبرنگار هم کمتر از آنها سخن می گویند حال آنکه انتظار است در مراسم گرامیداشت این قشر دغدغه ها و مطالبات آنها بیان شود.

وی جامعه رسانه ای استان گلستان را فهیم و آگاه دانست و افزود: خبرنگاران در زمان حوادث طلایه دار و در اتفاقات کف میدان هستند و کمتر مسئولی است که از مشکلات این قشر بی اطلاع باشد اما متأسفانه همیشه کمتر مورد توجه قرار گرفتند.

رئیس خانه مطبوعات و رسانه گلستان با اشاره به اینکه در حال حاضر به سختی می توان گفت که خبرنگاری شغل است، بیان کرد: خبرنگاران انتظار دارند مسئله امنیت شغلی آنها حل شود، متأسفانه جامعه رسانه ای هنوز وضعیت معیشتی درستی ندارد و در ابتدایی ترین خواسته ها و مطالبات به حق خود با مشکل مواجه هستند.

علمدار با بیان اینکه مطالبات خبرنگاران هر ساله تکرار می شود و بیان این مطالب تکراری سخت است، گفت: مشکلات خبرنگاران بارها در تریبون‌های مختلف تکرار شده اما با وجود شرایط اقتصادی و فشارهای جامعه امروز هنوز هم حمایت نمی شوند.

وی با بیان اینکه نیمی از مجوزهای رسانه ای در استان گلستان مربوط به پایگاه های خبری است، تصریح کرد: با این وجود خبرنگاران پایگاه های خبری و خبرگزاری ها از بیمه رسانه ای بهره مند نیستند.

رئیس خانه مطبوعات و رسانه گلستان از بروکراسی اداری و زمانبر شدن عضویت رسانه ها و خبرنگاران در صندوق هنر گلایه کرد و یادآور شد: نیاز است تفویض اختیار استان ها بیشتر است تا تأیید خبرنگاران در صندوق هنر تسریع شود، متأسفانه بسیاری از خبرنگاران هنوز در صف تأیید صندوق هنر هستند و از حداقل حمایت های این صندوق بهره مند نمی شوند.

علمدار با بیان اینکه از بیان بسیاری از مشکلات حوزه رسانه خجالت می کشم، متذکر شد: جشنواره های مطبوعاتی و برگزاری دوره های آموزشی مختلف برای خبرنگاران از جمله دیگر مسائلی است که در سال آینده در دستور کار خانه مطبوعات قرار می گیرد.

به خبرنگاران نیاز داریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:خبرنگاران باید در کنار دولت،به نقش آفرینی شان ادامه دهند تا ما بتوانیم گام های بزرگی برداریم.

محمد مهدی اسماعیلی اظهار کرد: از تصویب نظام جامع روزنامه نگاری و رسانه ای در کمیسیون فرهنگی دولت خبر داد و گفت: این مسئله دهه‌ها مورد مطالبه اصحاب رسانه بود که ما در دولت مردمی بدون هیاهو و شوآف رسانه ای این مسئله را بررسی کردیم.

وی بیان کرد: مشکلات هست اما این اراده بزرگی که امروز در ملت ایران پدید آمده ،هم مشکلات را حل می کند و کسی منکر مشکلات نیست امروز کشور درگیر مشکلاتی در حوزه معیشت مردم،آسیب های اجتماعی و …است تا بوده ،همین بوده است.

وی اذعان کرد:مشکلات خبرنگاران را بارها شنیده ایم و می دانیم و تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا مشکلات پیش روی این قشر حل شود.

وی با بیان اینکه امروز در حوزه فرهنگی با جنگ گسترده ای دست و پنجه نرم می کنیم، یادآور شد:  سال ها است که جنگ فرهنگی را تجربه می کنیم و امروز در این شرایط جنگ روایت ها مهم است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه شاخصه های مختلف اعم از صداقت، اخلاق حرفه ای و تقید به منافع ملی تمایز در اطلاع رسانی ها را ایجاد می کند، تصریح کرد: امروز بیش از هر زمان دیگر نیاز داریم که اهالی رسانه مسائل کشور را همانطور که وجود دارد روایت کنند البته منظور ما سفیدنمایی نیست اما سیاه نمایی هم نباید کرد.

اسماعیلی با بیان اینکه بسیاری از افراد دوست دارند جامعه ایرانی را جامعه به بن‌بست رسیده معرفی کنند، تأکید کرد: جامعه ایرانی یک جامعه پرنشاط و امیدوار و با عزم جزم برای حرکت به سمت فتح قله ها است و این تصویر یک جامعه ایرانی است. 

وی با اشاره به اینکه رسانه ها باید تصویری امیدوارکننده از جامعه را به تصویر بکشند، افزود: مأموریت اصحاب رسانه در حوزه جهاد تبیین ویژه است و مهم ترین وظیفه آنها روایت و بازنمایی دقیق مشکلات است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: کسی منکر مشکلات موجود نیست اگرچه امروز کشورمان در حوزه معیشت، اقتصاد و آسیب های اجتماعی مشکلاتی دارد ولی مشکلات همیشه بوده اما اراده ای که در ملت ایران به وجود آمده همه مشکلات را حل و موانع را برطرف خواهد کرد.

اسماعیلی با بیان اینکه ملت ایران طی این ۴۴ سال در همه میدان ها قهرمانانه از آرمان ها و اهداف خود دفاع کردند، تأکید کرد: این جامعه ستودنی و قابل تحسین است نه آنکه مدام ضعف ها و مشکلات را به رخ آنها بکشیم و امروز درصدد هستیم در حوزه خبر و رسانه با استفاده از توان اصحاب رسانه این راه سخت و دشوار را طی کنیم.

وی با بیان اینکه نظام جامع روزنامه نگاری و رسانه ای دهه‌ها مورد مطالبه اصحاب رسانه بود، یادآور شد: دولت های مختلف این مهم را مطرح کردند اما ما در دولت مردمی بدون هیاهو و شواف رسانه ای این مسئله را بررسی کردیم و در حال حاضر این طرح در کمیسیون فرهنگی دولت به تصویب نهایی رسیده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نظام جامع روزنامه نگاری و رسانه ای دهه‌ها مورد مطالبه اصحاب رسانه بود، ابراز داشت: با تصویب این طرح تمامی خبرنگاران حقوق روشنی داشته و پروانه خبرنگاری کسب می کنند و از همه حداقل های یک شغل اعم از بیمه، تضمین شغلی و غیره برخوردار می شوند.

اسماعیلی با بیان اینکه امروز ما شرمنده‌ایم که بخش مهمی از جامعه رسانه‌ای درگیر مسائل پیش پا افتاده‌ای هستند و حداقل ها را نمی توانند تأمین کنند، گفت: در دولت بسته حمایتی خوبی برای اهالی رسانه تدوین شده و مسکن خبرنگاران و اهالی فرهنگ مسئله دیگری است که در دست اقدام است همچنین تسهیلات ویژه ای از طریق صندوق هنر به خبرنگاران اعطاء می شود.

وی با اشاره به اینکه دولت مردمی یک مجموعه همدل و منسجم در همه بخش ها است و همه خود را سرباز نظام و رهبر معظم انقلاب می دانند، بیان کرد: خبرنگاران یکی از مهم ترین ستون های تشکیل جامعه نوین اسلامی هستند و اهالی رسانه باید در این فضا به نقش آفرینی خود ادامه دهند تا بتوانیم گام های بزرگ را برداریم، این نگاه در دولت و شخص رئیس جمهور نهادینه شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه خبرنگاران افسران جهاد تبیین هستند، گفت: خبرنگاران باید در این صحنه حاضر باشند تا انقلاب اسلامی دچار تحریف در روایت نشود، روایت نادرست، ناامیدی ها را افزایش می دهد،  ما خود را موظف به خدمت رسانی می دانیم و توقع این است که جامعه رسانه ای در بین این حجم مشکلات همراه دولت باشند.

اسماعیلی، گلستان را پیشانی حرکت منطقه ای دولت دانست و افزود: اگر دولت مسئله ارتباطات منطقه ای به ویژه آسیای میانه را در دستور کار قرار داده یکی از محورهای مهم آن گلستان است و ان شاء الله زیرساخت های لازم در استان فراهم خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طرح جامع حمایت از رسانه‌ها در دولت سیزدهم در دو سه کارگروه نهایی شد و خروجی آن در کمیسیون فرهنگی دولت به تصویب رسیده که در این نظام جدید،خبرنگاران حقوق روشنی دارند و پروانه روزنامه‌نگاری خواهند داشت.

اسماعیلی اظهار داشت: امروز جنگ روایت بسیار حائز اهمیت است و روایتی که خبرنگاران انجام می‌دهد بسیار مهم است‌

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد:گاهی روایت‌ها تفاوت چندانی ندارد ولی نگاره‌های که از سویی خبرنگاران مطرح می‌شود تفاوت معناداری دارد.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: برخی می‌خواهند انقلاب اسلامی را به بن بست بکشانند و ما می‌خواهیم جامعه ای ایرانی را در مسیر رسیدن به قله‌ها معرفی کنیم و این تصویر  باید اصحاب رسانه  به تصویر بکشانند.

وی افزود: رهبر انقلاب اسلامی ما را به عنوان یک فریضه تاکید کردند که روایت دقیق و عنوان واقعی مسائل کشور بپردازیم‌.

اسماعیلی افزود: مشکلات وجود دارد و اراده بزرگی که در ملت ایران وجود دارد همه مسائل را حل می‌کند و ملت بزرگی که 44 سال پیش انقلاب بزرگی چون انقلاب اسلامی را خلق کردند و قهرمانانه از آرمان‌ها دفاع کردند ستودنی است .

وی گفت: این جامعه را باید ستود نه اینکه ضعف‌ها و مشکلاتش را به رخش بکشیم، در موضوع خبر و رسانه به دنبال این هستیم که خبرنگاران و  اصحاب رسانه  به اعتلای اهداف انقلاب اسلامی کمک می‌کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: طرح جامع حمایت از رسانه‌ها در دولت سیزدهم در دو سه کارگروه نهایی شد و خروجی آن در  کمیسیون فرهنگی دولت به تصویب رسیده که در این نظام جدید،خبرنگاران حقوق روشنی دارند و پروانه روزنامه‌نگاری خواهند داشت و از حداقلی حقوق برخوردار خواهند بود.

اسماعیلی یادآور شد: مجموعه صندوق هنر  پیگیر این کار است که  تسهیلات ویژه‌ای برای اصحاب رسانه در نظر بگیرد و کار مهمی است و امید داریم بتوانیم این کار را به سرانجام برسانیم‌.

وی خبرنگاران را یکی از ستون‌های اصلی تشکیل تمدن نوین اسلامی برشمرد و افزود: ما به این عزیزان نیاز داریم و باید در این فضا به کارهای خود ادامه دهند و این نگاه در دولت و شخص رئیس جمهور نهادینه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: به خبرنگاران به عنوان افسران جهاد تبیین نیاز داریم، یک سال از دولت سیزدهم گذشته و مشکلات زیادی مردم تحمل می‌کردند و دولت تمام تلاش خود را برای حل مشکلات گذاشته است.

وی گفت: عضو دولت هستم و نسبت به همه طرح‌ها رای می‌دهم و به توسعه گلستان امیدوار هستم و این استان پیشانی حرکت منطقه‌ای دولت است و اگر دولت مشکل ارتباطات با همسایگان به ویژه آسیایی میانی را در دستور کار قرار داده یکی از استان‌های مورد توجه گلستان است.

اسماعیلی افزود: در دولت بنا گذاشتیم که پروژه جدیدی را آغاز نکنیم و تلاش می‌کنیم پروژه های نیمه تمام را به سرانجام برسانیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با بیان این که خبرنگاران ستون تشکیل جامعه نوین اسلامی هستند، گفت: نقش رسانه در توسعه حائز اهمیت است.

اسماعیلی اظهارکرد: بیش از ۲۲ سال در حوزه رسانه مسئولیت داشته و با حوزه ها و مشکلات رسانه آشنا هستم و برای رفع آنها تلاش می کنم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: رسانه مهم ترین بخش کاری ما در جنگ روانی دشمن بوده و سال ها با این جنگ روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه جنگ روایت ها مهم است، اضافه کرد: اتفاق واحدی رخ می دهد ولی روایت خبرنگار متفاوت و مهم است و انگاره های مختلفی را ایجاد می کند و اینجا است که منافع ملی مطرح می شود.

اسماعیلی تاکید کرد: اهالی رسانه باید مشکلات و واقعیات را آنگونه که است، بیان کنند، لازم نیست حتماً سفیدنمایی
شود..

اسماعیلی با بیان اینکه روایت دقیق و بازنمایی واقعیات کار رسانه است، گفت: کسی منکر مشکلات نیست و کشور در حوزه اقتصادی، معیشت و غیره معضلاتی دارد اما اراده مردم مشکلات را حل می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: مردم ما سال ها از انقلاب خود دفاع کرده و این جامعه را باید تحسین کرد.

وی افزود: مشکلات را برای حرکت پرشتاب تر باید بیان کرد و این تفاوت اهل رسانه واقعی است و ما به دنبال این هستیم با چنین اصحابی این راه سخت را طی کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: تشکیل نظام جامعه رسانه مورد غفلت قرار گرفته بود و ما آن را در حال اجرا داریم.

وی ادامه داد: در این نظام رسانه ها حقوق روشنی داشته و از حداقل ها مانند بیمه، کار و غیره برخوردار خواهند بود.

اسماعیلی ادامه داد: بخش عمده خبری ما درگیر مسائل مختلف بوده و بسته حمایتی خوبی را تدوین کرده و به تدریج آن را رونمایی می کنیم و صندوق هنر پیگیر آن است تا با تسهیلات ویژه آن را اجرایی کنیم.

وی تاکید کرد: خبرنگاران ستون تشکیل جامعه نوین اسلامی بود و نقش آنها در توسعه در همه زمینه ها حائز اهمیت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ارتباطات دیپلماسی دولت سیزدهم، گفت: با توجه به این مساله گلستان جبهه اصلی توسعه روابط بوده و امیدوار به حل مشکلات هستیم.

۱۴ هزار واحد مسکونی برای خبرنگاران احداث خواهد شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: رایزنی هایی را در حوزه مسکن آغاز کرده و طی تفاهمنامه با راه و شهرسازی ۱۴ هزار واحد برای خبرنگاران پیش بینی شده است.

اسماعیلی اظهارکرد: وام خرید کالا ویژه خبرنگاران، شامل کارت های اعتباری است که وزارت صمت در اختیار این افراد قرار می دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این تسهیلات با ۱۸ درصد سود و پنج درصد تخفیف قیمت کالا است که به همه خبرنگاران تعلق خواهد گرفت.

وی بیان کرد: وزارت اقتصاد هم هزار وام ۵۰ میلیونی قرض الحسنه دو درصد در نظر گرفته که آن را به داوطلبان طی تشریفاتی که در سامانه وجود دارد تعلق خواهد گرفت.

اسماعیلی با اشاره به سایر اقدامات، گفت: رایزنی هایی را در حوزه مسکن آغاز کرده و طی تفاهمنامه با راه و شهرسازی حدود ۱۴ هزار واحد برای خبرنگاران پیش بینی شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: کل خبرنگاران کشور حدود ۱۷ هزار نفر هستند و ما تمام تقاضای آنها را پیش بینی کردیم.

ساماندهی هر چه زودتر “خبرنگارنماها” از اوجب واجبات است

استاندار گلستان بر ضرورت خروج خبرنگارنماها و رسانه‌نماها از حوزه رسانه تاکید کرد و گفت: ساماندهی هر چه زودتر خبرنگارنماها از اوجب واجبات است.

علی‌محمد زنگانه اظهار کرد: در همه شغل ها افرادی هستند که خارج از شئون شغلی و بدون رعایت اخلاق حرفه ای ،اقداماتی می کنند که درشان آن حرفه و شغل نیست.

وی اذعان کرد:دو شاخص صداقت در اطلاع رسانی و رعایت اعتدال با هدف روشنگری اعتلای عمومی و آگاهی‌بخشی به جامعه باید در دستور کار اصحاب رسانه باشد.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها باید از بزرگنمایی حوادث کوچک و از بزرگ شمردن حوادث کوچک پرهیز کنند، افزود: رسانه‌ها باید اخبار را بدون تعصب و داوری در معرض دید خوانندگان قرار دهند تا مردم خود تصمیم گیر و قاضی باشند.

استاندار گلستان خواستار ابلاغ منشور اخلاقی کار در حوزه رسانه و خبرنگاری در استان گلستان شد و بیان کرد: نیاز است مراجع مختلف و مرتبط با رسانه از این منظر به این مسئله بپردازند.

زنگانه با بیان اینکه تمامی مدیران باید پاسخگوی خبرنگاران باشند، تصریح کرد: مقرر شد معاونان ما ماهانه و بنده هر فصل با خبرنگاران نشست مطبوعاتی داشته باشم، اخیرا نیز قرارگاه شهید همدانی راه‌اندازی شده و در قالب آن مسئولان استانی در قالب نشست های خبری به پرسش های خبرنگاران پاسخ می دهند.

وی با تاکید بر اینکه برخی از خبرنگاران، خبرنگارنما و رسانه نما هستند، تاکید کرد: این افراد باید از جمع کثیری که صادقانه فعالیت می کنند خارج شوند چراکه فضای رسانه ای را به سمت تهمت، افترا و فعالیت های غیرحرفه ای آلوده می کنند.

استاندار گلستان، ساماندهی هر چه زودتر خبرنگاران را از اوجب واجبات دانست و خاطرنشان کرد: برخی از فعالان این حوزه، رسانه‌ای نیستند و در قالب فضای مجازی و کانال های گمنام فعالیت می‌کنند.

نقد سازنده یا تخریب ؟

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت:خبرنگار باید انتخاب کند نقد یا تخرب؟نقد سازنده؛نقدی که می تواندبه دولت و ملت اعتلا ببخشد و یاتخریب؛که زمینه سقوط انحطاط را فراهم می کند.در دوره جدید در پرتو همدلی دولت و مجلس شورای اسلامی قطار مشکلات خبرنگاران به ایستگاه آخر رسیده است.

غلامرضا منتظری اظهار کرد: خبرنگار رسالت نبوی برعهده دارد و می تواند هادی و هدایتگر و مبشر و بشارت دهنده باشد.

وی با بیان اینکه خبرنگار اهل انصاف و رکن دهنده است، افزود: خبرنگاران علم و دانش را اعتلاء می دهند و به بینش ها عمق می بخشند، آنان امکان ارتباط دولت و ملت را تسهیل می کنند و هر وقت حادثه ای غم انگیز رخ می دهد در زمره نخستین کسانی قرار می گیرند که اشک غم و اندوه از چشمانشان بر سیمای آنها می ریزد و هر زمانی که اتفاق خوبی رخ می دهد لبخند شادمانی بر چهره آنها نقش می بندد.

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خبرنگاران تصویر روشنی از ایثار، فداکاری، عزت و جوانمردی را به جامعه ارائه می دهند و این شاخصه ها در زندگی شهید صارمی نمایان بود، تصریح کرد: خبرنگاران دو گزینه نقد یا تخریب را پیش روی دارند که هر دو گزینه نیازمند به گزینی است.

منتظری با تأکید بر اینکه نقد می تواند سازنده باشد و به دولت و ملت اعتلا بخشد، خاطرنشان کرد: تخریب زمینه سقوط و انحطاط را فراهم می کند، همچنین گزینه عزت و منافع ملی  و منافع حزبی گروهی و سیاسی دو گزینه دیگر پیش روی خبرنگاران است که به طور قطع باید منافع ملی بر هر چیز دیگری ارجح باشد.

وی با اشاره به اینکه هر ساله در روز خبرنگار قطار مشکلات از پیش چشم دولت و مجلس شورای اشلامی رژه می روند، تأکید کرد: تکرار این مشکلات به مصلحت نیست، در دوره جدید در پرتو همدلی دولت و مجلس شورای اسلامی قطار مشکلات خبرنگاران به ایستگاه آخر رسیده واز سال ۱۴۰۲ شاهد تکرار مشکلات جامعه فرهیخته خبرنگاران در این مقیاس نخواهیم بود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از تدوین لایحه جامع رسانه و خبرنگاری در مجلس شورای اسلامی خبر داد و متذکر شد: مشکلات پیشین به یکباره برطرف نخواهد شد اما با عزم جزم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آینده خوبی پیش روی اصحاب رسانه است

منتظری تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی برای نخستین بار طرح حمایت از صنایع خلاق فرهنگی را در دستور کار قرار داده و رسانه خود یک صنعت خلاق فرهنگی است و در این طرح مورد حمایت قرار می گیرد.

انتشار اخبار صحیح و روشن‌سازی اندیشه‌ها از وظایف خبرنگاران است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان با بیان اینکه در کار رسانه ای نباید تجسس کرد، گفت: جست و جو، پیگیری برای انتشار اخبار صحیح و روشن کردن اندیشه ها مسئله دیگری است که با تجسس فرق دارد.

محمد رعیت اظهار کرد: خبرنگاران برای توسعه دانایی و پیشرفت استان گلستان تلاش می کنند و هفته خبرنگار فرصت ارزشمندی برای قدردانی از زحمات این قشر است.

وی با بیان اینکه استان گلستان مملو از مفاخر و مشاهیر نام آور است، افزود: هر کدام از اقوام مختلف ایران عزیز در استان گلستان مستقر هستند و این میراث ارزشمند و پرشکوه برای ما به ارمغان آوردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان با بیان اینکه اصحاب رسانه و بزرگان اهل قلم برای ارتقای آگاهی و فرهنگ جامعه تلاش می کنند، بیان کرد: خبرنگاران در راستای آموزه های قرآنی و اهل بیت(ع) قلم می زنند و در این مسیر از اخلاق غافل نمی شوند.

رعیت با تأکید بر اینکه در کار رسانه ای باید از ظن و گمان پرهیز کرد، متذکر شد: ظن و گمان گناه است و در قرآن کریم نیز به این مسئله تاکید شده، اگر خبری به دست خبرنگار رسید باید آن را تبیین کنند و تبیین باید درست و صحیح باشد و ناثواب نباشد.

وی با اشاره به اینکه براساس آموزه های دین اسلام تجسس رفتاری نادرست و ناخرسند است، تأکید کرد: در کار رسانه ای تجسس نباید کرد اما جست و جو، پیگیری برای انتشار اخبار صحیح و روشن کردن اندیشه ها مسئله دیگری است که با تجسس فرق دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان ابراز داشت: همانطور که دولت صادق الوعد سفارش زیادی برای حضور مسئولان در بین مردم و عمل به وعده ها کرده اند بنده نیز سه وعده راه اندازی خانه مطبوعات در شرق گلستان، برگزاری دوره های آموزشی خبرنگاری و برگزاری مراسم روز خبرنگار در گنبدکاووس را به خبرنگاران شرق استان وعده داده بودم که خوشبختانه هر سه مورد با حمایت استاندار گلستان و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عملیاتی شد.

پمدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان گفت: خبرنگاران تلاشگران عرصه دانایی بوده و آن ها برای بیان حقایق و توسعه گلستان تلاش می کنند.

رعیت اظهار کرد: خیرات و ارادت اهل سنت گلستان به اهل بیت (ع) و امام حسین (ع) در استان گلستان مثال زدنی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد گلستان افزود: صاحبان خبر برای پیشرفت دانایی تلاش می‌کنند  و استان مملو از مشاهیر زیادی بوده که میراث ارزشمندی را برای ما به یادگار گذاشتند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد گلستان ادامه داد: اهل قلم در کشور ما تلاش می کنند در راستای تعالیم قرآن در جامعه روشنکری کنند زیرا ما مسلمان هستیم و کتاب آسمانی و اعتقاد ما قرآن است.

رعیت بیان کرد: ظن و گمان گناه است و در قرآن داریم که اگر خبری رسید باید تبیین و روشنکری کرد و این تبیین باید درست باشد.

وی ادامه داد: در روایات دینی ما تجسس نهی شده است اما خبرنگاران باید با جستجو و نه تجسس حقایق را بیان کنند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان تصریح کرد: حضور در بین مردم و عمل به وعده سفارش دولت جدید است.

وی ادامه داد: خانه مطبوعات در گنبد و برگزاری کلاس خبرنگاری در گنبد از وعده های ارشاد به مردم فهیم گنبد بود که محقق شد.

رعیت گفت: برگزاری روز خبرنگار در گنبد یکی دیگر از وعده های ارشاد بود که با حضور وزیر ارشاد بود که محقق شد.

خبرنگاران نماد جمهوریت نظام هستند

امام جمعه گنبدکاووس با اشاره به اینکه خبرنگاران مسندسازان بی مسند هستند، گفت: ما خبرنگاران را نماد جمهوریت نظام می دانیم.

حجت الاسلام محمود ترابی اظهار کرد: از حسن عنایت و تدبیر مدیران به ویژه استاندار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان که گنبدکاووس را میزبان این آیین قرار دادند صمیمانه تشکر می کنم.

وی با بیان اینکه اصحاب رسانه به تعبیر دانشمندان مسندسازان بی مسند و اثر گذاران اصلی در تحولات و نماد جمهوریت هستند، افزود: اگر بخواهیم رسالت اصلی آنها را بگوئیم باید به جهاد تبیین اشاره کرده و آنها را سرباز خط مقدم این عرصه بدانیم. 

امام جمعه گنبدکاووس با تاکید بر اینکه اگر خودمان را جمهوری می دانیم باید به نقش تذکر دهنده اهالی رسانه توجه کنیم.، خاطرنشان کرد: ما از همه اصحاب رسانه به پاس آنچه در این سالها مجاهدت کردند تشکر کرده و به انهاداطمینان می دهیم که قدرشان را می دانیم.

ترابی خطاب به وزیر فرهنگ‌و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه تاسیس یک کتابخانه تبیینی و مجتمع فرهنگی و هنری شایسته به ویژه با محوریت حوزه انقلاب اسلامی و تاریخ شفاهی این انقلاب شکوهمند و عقاید اسلامی و تاریخ حکومت اسلامی‌ آن درخواست ماست، ادامه داد: تغییر فرهنگ‌ غرب محور که قبل از این دولت شکل گرفته بر عهده شما و دولت انقلابی و صادق الوعد است.

امام جمعه شهرستان گنبد کاووس با بیان این که خبرنگاران مسندسازان بی مسند هستند که همواره برای رفع مشکلات جامعه اقدام می کنند، گفت: گنبدکاووس نیازمند فضاهای فرهنگی بیشتر است.

حجت الاسلام ترابی اظهار کرد: خبرنگاران سنگرسازان بی سنگر و مسندسازان بی مسند هستند.

امام جمعه شهرستان گنبدکاووس با قدردانی از تلاش خبرنگاران تصریح کرد: جهاد تبیین امروز بیش از همه بر دوش اصحاب رسانه است.

ترابی با اشاره به دغدغه رهبر معظم انقلاب در فرهنگ کتاب خوانی، گفت: گنبد شهرستان محروم از نظر داشتن کتاب است و امیدواریم مسئولان هرچه سریعتر برای رفع این معضل اقدام کنند.

وی تصریح کرد: ایجاد سالن چند منظوره کتابخوانی یک ضرورت مهم در شهرستان گنبدکاووس است.

امام جمعه گنبد کاووس بیان کرد: رسالت اصلی رسانه انقلابی گری و تبیین است و توقع داریم فرهنگ و ارشاد در راستای حذف فرهنگ غرب گرایی در کشور تلاش کنند.

معرفی نفرات برتر جشنواره مطبوعات گلستان

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نفرات برگزیده سومین جشنواره رسانه ای مطبوعات گلستان، معرفی شدند.

اختتامیه این جشنواره با اهدای لوح و جایزه از نفرات برتر قدردانی شد.هیات داوران سومین جشنواره مطبوعات گلستان پس از بررسی بیش از ۲۵۰ اثر راه یافته به مرحله نهایی داوری، آثار زیر را حائز رتبه معرفی کرد:

در بخش طراحی و صفحه آرایی، «سمیرا سبزه» از هفته نامه پژواک سخن، «مسعود کاظمی» از هفته نامه شهرت و «مهناز محبوبی‌فر» از هفته نامه گلستان سلام رتبه های اول تا سوم را کسب کردند.

در بخش عکس «محمد عطایی» از خبرگزاری مهر با گزارش «توسعه کشت هیدروپونیک در استان گلستان» به مقام اول رسید و «فائزه کابلی» از خبرگزاری شبستان با گزارش تشییع شهیده مدافع سلامت عنوان دوم را به دست آورد. هیات داوران در این بخش عکسی را جائز رتبه سوم تشخیص نداد.

در بخش تیتر «اعظم محبی» از خبرگزاری مهر با تیتر «دلالان برنج و سودهای نابرده رنج/ دسترنج شالیکاران به یغما رفت» به عنوان اول دست یافت، «وحید حاج سعیدی» از ندای کتول با تیتر «تحلیل‌گران یاری کنید تا من سهامداری کنم!» دوم شد و «محدثه حیدری گرجی» از ایرنا با تیتر «درد ما را نیست درمان الغیاث» مقام سوم را کسب کرد.

در بخش مصاحبه و گفتگو هیات داوران اثری را حائز رتبه نخست تشخیص نداد اما «مهدی باقریان» از ایسنا با گزارش «کلاهبرداری یا اشتباه؟ دست های پنهان در جیب دانشجویان» دوم شد و رتبه سوم این بخش به «زهرا قزلسفلی» از ایرنا با اثر «ادبیات دفاع مقدس تجلی مقاومت ایران نیازمند حمایت بیشتر» رسید.

در بخش خبر «فریده ستایشگر» از خبرگزاری تسنیم با خبر «فرمانده سپاه گلستان: هر صدایی که بوی تفرقه بین اقوام و مذاهب بدهد از حنجره دشمن است» به مقام اول رسید و «داوود خاندوزی» از پایگاه خبری گلستان ما با تیتر «مردم با مواسات کشور را گلستان کردند» دوم شد.

هیات داوران در این بخش اثری را حائز رتبه سوم تشخیص نداد.

در بخش گزارش هم هیات داوران هیچ کدام از آثار ارسالی را حائز کسب رتبه تشخیص نداد.

در بخش مقاله و یادداشت هم هیات داوران هیچ اثری را حائز رتبه های اول و دوم تشخیص نداد و مقام سوم مشترک به «فریدون قارئی اینچه برون» از اخبار گنبد با اثر «یک راه حل موقت برای کنترل بحران نبود یا کمبود پارکینگ در گنبدکاووس» و «رضا جامی» از راه اترک با اثر «بومی یا غیربومی؛ غرب استان یا شرق استان» رسید.

در بخش مردمی جایزه آثار شایسته تقدیر به عباس بهرامی کلیپ مه پاش الکتریک(دانش بنیان)، رامین روشنی حافظه کاغذ (ایثار و شهادت) و سعید بزرگمهر (شعار سال) رسید.

در پایان این آیین تجلیل از پوستر کارت خبرنگاری ویژه استان گلستان رونمایی شد.

با این حال سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به گلستان و شنیدن مسائل و مشکلات اهالی رسانه این استان، روزنه امید حل مشکلات ساختاری و زیربنایی حوزه خبر و رسانه این استان شمالی را میان فعالان این بخش ایجاد کرد و آنان را به ادامه مسیر فعالیت حرفه‌ای بدون نگرانی از کمبودهای اولیه امیدوار ساخت.

استان گلستان ۴۲ پایگاه خبری، ۱۳۶ دفتر رسانه‌ای شامل خبرگزاری، نشریه چاپی و الکترونیکی و ۱۶۵ نماینده نشریه سراسری فعال دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 9 =

کلید مقابل را فعال کنید