کد خبر:15177
پ
رسیدگی به نیم‌ میلیون پرونده در محاکم گلستان در یکسال گذشته؛

ضرورت مشارکت مردم برای کمک به حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات با میانجیگری

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: رسیدگی به تظلمات، بخش اصلی وظیفه قوه قضاییه است ولی سایر تکالیف تصریح شده در قانون اساسی برای قوه قضاییه نیز مثل احیای حقوق عامه، نظارت بر حسن اجرای قوانین وامور و اقدام برای پیشگیری از وقوع جرم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و مجموع این تکالیف تضمین کننده […]

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: رسیدگی به تظلمات، بخش اصلی وظیفه قوه قضاییه است ولی سایر تکالیف تصریح شده در قانون اساسی برای قوه قضاییه نیز مثل احیای حقوق عامه، نظارت بر حسن اجرای قوانین وامور و اقدام برای پیشگیری از وقوع جرم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و مجموع این تکالیف تضمین کننده حقوق فردی و اجتماعی و محقق کننده عدالت در جامعه است.

حیدر آسیابی در جمع نمازگزاران اظهارکرد: سایر تکالیف تصریح شده در قانون اساسی برای قوه قضاییه نیز مثل احیای حقوق عامه، نظارت بر حسن اجرای قوانین وامور و اقدام برای پیشگیری از وقوع جرم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و مجموع این تکالیف تضمین کننده حقوق فردی و اجتماعی و محقق کننده عدالت در جامعه است.در دادگستری استان فقط در سال گذشته در راستای تحول سند قضایی ابلاغ شده در حمایت از واحدهای تولیدی توفیق چشمگیری داشته و در نتیجه آن بیش از ۱۱۰ واحد تولیدی سال گذشته با پیگیری های ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان احیا، و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد که حاصل آن حفظ نزدیک به ۳ هزار فرصت شغلی بود.

رئیس کل دادگستری گلستان ادامه داد: صیانت از جنگل النگدره،رفع موانع طرح گردشگری آشوراده،کشف و رسیدگی به پرونده فساد شهرداری گرگان ،رفع موانع حقوقی پتروشیمی وتعیین تکلیف مسکن روستایی پانزده هزار خانوار از جمله اقدامات مهم دیگر دادگستری استان گلستان در سال قبل بود.

رئیس کل گلستان در ادامه گفت: سال ۱۴۰۲ نزدیک به نیم میلیون پرونده به مراجع قضایی و شوراهای حل اختلاف استان وارد شد که رسیدگی به این میزان حجم ورودی کاری طاقت فرساست و کارکنان دادگستری استان با تلاش شبانه‌روزی حتی بیشتر از میزان وارده نسبت به مختومه کردن پرونده‌ها اقدام کردند.

وی با بیان این که بیشترین حجم تردد مردم در دستگاه های دولتی به دادگستری تعلق دارد افزود: بخش زیادی از این پرونده ها به ویژه دعاوی خانوادگی و تقسیم ماترک با استفاده از مشارکت های مردمی در قالب ریش سفیدی و مداخله بزرگان اقوام و طوایف قابل حل و فصل است.

حیدر آسیابی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتخابات از مردم برای مشارکت در انتخابات دعوت کرد و از آنان خواست: از حق شهروندی خود برای انتخاب فرد اصلح استفاده کنند و به تکلیفی که در برابر شهدا داریم عمل کنند.

آسیابی به هواداران نامزدها هم توصیه کرد: از تفرقه و دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی اجتناب کنند وگرنه با برخورد قضایی روبرو خواهند شد.

امروز همزمان با نخستین روز قوه قضاییه روسای دادگستری ها و دادستانهای سراسر استان با حضور در مصلاهای نمازجمعه اقدامات و عمدکرد دادگستری استان را برای مردم تبیین و بیان کردند

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید