کد خبر:15189
پ

توزیع بالای۲۰۰ هزارتن کود یارانه ای در گلستان

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گلستان گفت: مصرف کود مناسب بر حاصلخیزی و بهره وری خاک، مقاومت گیاه در مقابل آفت‌ها و کیفیت محصول تولیدی تاثیر بسزایی دارد. سید صمد ضیائی با تأکید بر اینکه کشاورزان باید سه کود مهم پایه ازته، فسفاته و‌پتاسه را در کشت و کار با هدف افزایش تولید و […]

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گلستان گفت: مصرف کود مناسب بر حاصلخیزی و بهره وری خاک، مقاومت گیاه در مقابل آفت‌ها و کیفیت محصول تولیدی تاثیر بسزایی دارد.

سید صمد ضیائی با تأکید بر اینکه کشاورزان باید سه کود مهم پایه ازته، فسفاته و‌پتاسه را در کشت و کار با هدف افزایش تولید و بهره وری و تأمین امنیت غذایی استفاده کنند،اظهارکرد: همین موضوع باعث شده که ۹۱ درصد انواع کود یارانه ای در سال۱۴۰۲ در اختیار کشاورزان قرارداده شود و باعث بوجود آمدن جهش قابل توجهی درتولید محصولات اساسی ایجاد شود.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گلستان تصریح کرد: این استان برای تامین۳۶ روز مواد غذایی کشور بطور متوسط ۹ الی۱۱ درصد گندم بنیان کشور محسوب می شود.

وی ادامه داد: گلستان در توزیع کود در سال۱۴۰۲، رتبه دوم را در کشور کسب کرده است و ۱۵۴ هزارو ۳۴۹ تن انواع کود کشاورزی یارانه ای درسال۱۴۰۲ و حدود ۱۷۶ هزار و ۴۹۵ تن در سال۱۴۰۱ توزیع شده است که طی سی سال اخیر این رقم بی سابقه بوده است و برای امسال توزیع ۱۱۷ هزار تن ازته، ۲۶ هزارو ۳۲ تن فسفاته و ۱۴ هزار و ۳۸ پتاسیم برنامه سالانه شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گلستان است که این استان فقط ۶ درصد از کود یارانه ای کشور را تحویل می گیرد. وی افزود: برای تولید محصول خوب در استان حدود ۲۵۵ هزارتن انواع کودهای یارانه ای نیاز است که پیشنهاد افزایش بالای ۲۰۰ هزارتن را دادیم که حدود ۸ درصد برنامه تامین و تدارک کشور محسوب می شود.

ضیایی با بیان این که سهمیه کودهای کشاورزی یارانه ای به صورت قیمت های یارانه ای مصوب سال۱۴۰۳ به کشاورزان تحویل می شود گفت: در حال حاضر قیمت آزاد یک کیسه کود اوره در بورس بین۷۵۰ الی۸۰۰ هزار تومان و کودهای شیمیایی فسفاته و پتاسه نیز حدود دومیلیون تومان است که دولت که۷۰ درصدقیمت تمام شده را پرداخت می کند و سهم کشاورز کمتر از ۳۰ درصد است.

وی با اشاره به اینکه اعطای کود به کشاورزان به عنوان یک یارانه موثر برای حمایت از تولید کشاورزی و افزایش بهره وری محسوب می شود بر همین اساس در سال جاری یارانه کودبرای همه محصولات زراعی و باغی مطابق الگوی کشت استان تخصیص داده شد .

وی اظهار کرد: سال گذشته سهم کود یارانه ای برای مزارع آبزی پروری حذف شده بود که خوشبختانه در سال جاری برای حمایت از جهش تولید به میزان ۳ هزار و ۱۷۵ تن در سهمیه سالانه کود اوره تخصیص داده شد که شامل یک هزارو ۲۰۰ تن‌مزارع و‌ مجتمع گرمابی، یک هزار و ۸۰۰ تن آببندانهای پرورش ماهی و یک هزارو ۷۵۰ تن برای مزارع و‌مجتمع های پرورش میگو، جلبلک و …می باشد.

در خاتمه به کشاورزان توصیه‌کرد: هم اکنون که در آستانه فصل کشت تابستانه قرار داربم مصرف کودهای فسفاته و پتاسه به همراه کود اوره در هوای گرم و در زمان کاشت می تواند به تقویت رشد ریشه‌ها کمک می‌کند و به گیاهان اجازه می‌دهد به عناصر غذایی و آب بیشتری دسترسی پیدا کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید