کد خبر:8832
پ

تفکیک زباله نیاز به فرهنگ‌سازی عمیق دارد

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری گرگان گفت: به طور میانگین هر شهروند گرگانی در طول شبانه روز ۷۵۰ گرم زباله تولید می کند این در صورتی است که سرانه کشوری تولید زباله ۴۵۰ گرم است. به گزارش پایگاه خبری تحرک نو؛ احمد سالاری در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: طبق آخرین آمار شهرداری، […]

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری گرگان گفت: به طور میانگین هر شهروند گرگانی در طول شبانه روز ۷۵۰ گرم زباله تولید می کند این در صورتی است که سرانه کشوری تولید زباله ۴۵۰ گرم است.

به گزارش پایگاه خبری تحرک نو؛ احمد سالاری در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: طبق آخرین آمار شهرداری، در سطح شهر گرگان ۱۵۴ زباله‌گرد وجود دارد که همه آنها در دو منطقه ۲ و ۳ مستقر هستند.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری گرگان افزود: از این آمار، ۱۰۶ زباله گرد در منطقه دو و ۴۸ نفر از آنها هم در منطقه ۳ فعالیت می کند که حدود نیمی از آنها اتباع خارجی هستند.

وی گفت: تا زمانی که محل تجمع و خرید ضایعات در حاشیه شهر وجود داشته باشد و همچنین تا زمانی که تفکیک به طور اصولی و درست صورت نگیرد همچنان شاهد زباله گردی در سطح شهر خواهیم بود.

وی با بیان اینکه سه پیمانکار تفکیک زباله از مبدا در سطح شهر گرگان مشغول فعالیت هستند گفت: موفقیت در این زمینه تاکنون کمتر از نسبی بوده است زیرا در این حوزه ریشه‌ای عمل نمی‌شود و صرفاً اقدامات هیجانی صورت می گیرد.

سالاری در ادامه با بیان اینکه تفکیک زباله نیاز به فرهنگ‌سازی عمیق دارد، بیان کرد: اگر قرار باشد برنامه تعریف شده ای مانند «تفکیک زباله از مبدا» موفق باشد، فاکتور اصلی آن همکاری شهروندان است.

معاون خدمات شهری شهرداری گرگان ادامه داد: سرانه تولید زباله در گرگان بسیار بالاست و  به طور میانگین هر شهروند گرگانی در طول شبانه روز ۷۵۰ گرم زباله تولید می کند این در صورتی است که سرانه کشوری تولید زباله ۴۵۰ گرم است ضمن اینکه در طی ۲۴ ساعت ۲۵۶ الی ۳۰۰ تن زباله از سطح شهر گرگان جمع آوری می شود.

وی با اشاره به اینکه شهرداری می‌تواند سخت افزار و بخشی از اقدامات نرم افزاری تفکیک زباله از مبدا را فراهم کند، گفت: فرهنگ‌سازی در این زمینه در سطح خانه های فرهنگ در حال انجام است.

وی به وظیفه مندی سایر دستگاه‌ها در این زمینه هم اشاره کرد و بیان کرد: چرا باید زباله گردها خیلی راحت بتوانند با موتورسیکلت های بدون پلاک در سطح شهر تردد کنند و اینجاست که وظیفه سایر نهادها در این زمینه پر رنگ تر می شود.

سالاری ادامه داد: همچنین طبق قانون اداره کل صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف، بهداشت و اداره کل امور اتباع بیگانه هم در این زمینه وظیفه مندی دارند.

وی بیان کرد: شهرداری به تنهایی نمی تواند در پیشبرد این طرح موفق باشد و نیازمند همکاری سایر نهادها و دستگاه ها است ضمن اینکه فرهنگ سازی این مورد در بین شهروندان هم از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا برخی از شهروندان از روی دلسوزی زباله های تولیدی را به زباله‌گردها تحویل میدهند و این خود باعث توسعه این شغل کاذب در سطح شهر شده است.

وی خاطر نشان کرد: پیمانکاران تفکیک زباله از مبدا وقتی برای دریافت زباله به منازل مراجعه می کنند با رفتارهای پرخطر زباله‌گردها مواجه می شوند.

وی به نقش پررنگ صدا و سیما و آموزش و پرورش در زمینه فرهنگ سازی هم اشاره کرد و گفت: امروزه در بسیاری از شهرهای ایران با هدف از بین بردن شغل زباله گردی مخازن زباله از سطح شهر جمع‌آوری شده اند که شهرداری گرگان هم در این زمینه در حال انجام کارهای مطالعاتی برای اجرای این طرح است و اجرای آن در چند محله شهر گرگان را در دستور کار دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید