کد خبر:8838
پ

حریم و ضوابط حفاظتی دو اثر تاریخی گلستان تعیین شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان در راستای صیانت از آثار تاریخی از تعیین حریم و ضوابط حفاظتی دو اثر تاریخی استان در جلسه شورای حریم کشور خبر داد. به گزارش تحرک نو؛ محمدجواد ساوری اظهار کرد: حریم و ضوابط حفاظتی دژ تاریخی آق‌قلا (اسپی‌دژ) شهرستان آق‌قلا مربوط به دوره ساسانی و صفوی و […]

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان در راستای صیانت از آثار تاریخی از تعیین حریم و ضوابط حفاظتی دو اثر تاریخی استان در جلسه شورای حریم کشور خبر داد.

به گزارش تحرک نو؛ محمدجواد ساوری اظهار کرد: حریم و ضوابط حفاظتی دژ تاریخی آق‌قلا (اسپی‌دژ) شهرستان آق‌قلا مربوط به دوره ساسانی و صفوی و کاروانسرای رباط سفید در محدوده سرعلی‌آباد شهرستان گرگان مربوط به دوره صفوی در شورای حریم وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ارائه و پس از بررسی با تائید کارشناسان این شورا مورد تصویب قرار گرفت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان یادآور شد: با تعیین حریم این دو اثر، تعداد آثار ثبتی دارای حریم مصوب استان به ۵۹ اثر رسید.

وی خاطرنشان کرد: حریم محدوده‌ای است که بر اساس ضوابط قانونی برای حفظ اثر تاریخی یا طبیعی تعیین و باعث حفظ موجودیت اثر و یکپارچگی آن می‌شود. بناهای تاریخی از جنبه‌های مختلف دارای حریم‌هایی هستند که به‌منظور مراقبت و نگهداری بهتر از بناها لازم است به این حریم‌ها توجه شود.

ساوری با اشاره به این‌که تعیین حریم اثر تاریخی نقشی مهم در جلوگیری از تعدی‌های عمدی و سهوی افراد به آثار تاریخی دارد، اضافه کرد: تعیین حریم فرصتی برای کنترل کیفیت ساخت‌وساز پیرامون بناهای تاریخی است و موجب می‌شود به لحاظ بصری و حریم حفاظتی، بنا موردتوجه قرار گیرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید