کد خبر:5658
پ

برای ساخت 4 میلیون مسکن پول کم داریم

کسب و کار نیوز (https://kasbokarnews.ir/?p=894480)_ وزیر راه و شهرسازی از عدم همکاری برخی بانکها برای پیشبرد طرح نهضت ملی مسکن خبر داده است. زمانی که رستم قاسمی وعده ساخت 4 میلیون مسکن را در 4 سال می داد گویا از رفتار شبکه بانکی در رابطه با اعطای تسهیلات و منابع بانکی بی اطلاع بود. به […]

کسب و کار نیوز (https://kasbokarnews.ir/?p=894480)_ وزیر راه و شهرسازی از عدم همکاری برخی بانکها برای پیشبرد طرح نهضت ملی مسکن خبر داده است. زمانی که رستم قاسمی وعده ساخت 4 میلیون مسکن را در 4 سال می داد گویا از رفتار شبکه بانکی در رابطه با اعطای تسهیلات و منابع بانکی بی اطلاع بود. به هر ترتیب در ایران سهم مسکن از تسهیلات بانکی بسیار ناچیز است.

▪️وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ساخت خانه‌های طرح نهضت ملی مسکن همکاری نمی‌کنند، تاکید کرد: اگر تسهیلات حوزه مسکن به موقع پرداخت نشود، در انجام تعهدات برای ساخت 4 میلیون واحد مسکونی در چهار سال با مشکل مواجه می‌شویم.

✅فخرالدین زاوه، کارشناس مسکن:

🔹اینکه بانکها تمایلی برای صرف تسهیلات خود برای بخش مسکن ندارند موضوع جدیدی نیست. همواره شاهد کج رفتاری ها برای پرداخت تسهیلات به ساخت مسکن از سوی سیستم بانکی بوده ایم. باید 20 درصد از منابع در اختیار بانکها به تولید مسکن اختصاص پیدا کند اما سهم فعلی آنقدر ناچیز است که جزو آمار به شمار نمی رود.

🔹این فرآیند برای بانک توجیه اقتصادی ندارد. تورم حال حاضر توجیه پرداخت تسهیلات به بخش مسکن را از بین برده است. بانک نمی تواند تسهیلات بلندمدت به بخش مسکن بپردازد و سالها منتظر بازگشت آن بماند.

🔹دولت تسهیلات بسیاری را در این بخش تعریف می کند در حالی که می داند و آگاه است سیستم بانکی همکاری نمی کند. تسهیلات ساخت 4 میلیون مسکن نیز در لیست همین حمایت ها است. امروز خود دولت نیز به این واقعیت پی برده که بدون پول نخواهد توانست پروژه های مسکنی خود را پیش ببرد.

🔹با آگاهی به این موضوع باز هم شاهد هستیم دولت همواره پیشنهاد افزایش سقف انواع تسهیلات مسکن برای خرید و ساخت را مطرح می کند. این روش جوابگو نیست و با ادامه این روند نه تنها مسکنی ساخته نخواهد شد بلکه انباشت تقاضا به گرانی ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید