کد خبر:3559
پ

ایران به جد دنبال لغو تحریم‌هاست

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: ایران به طور جد به دنبال لغو تحریم‌هاست اما در این مسیر نباید رودست بخوریم. به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، محسن رضایی امروز در مراسم روز ملی صادرات، اظهار کرد: صادرات خط مقدم تولید ثروت ملت ایران است و بدون آن، ملت ایران ثروتمند نخواهند شد. […]

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: ایران به طور جد به دنبال لغو تحریم‌هاست اما در این مسیر نباید رودست بخوریم.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، محسن رضایی امروز در مراسم روز ملی صادرات، اظهار کرد: صادرات خط مقدم تولید ثروت ملت ایران است و بدون آن، ملت ایران ثروتمند نخواهند شد. اگر در تمام کشورها تجارت بخش مهمی از اقتصاد باشد، در ایران تجارت و صادرات تأثیر مضاعفی بر تولید ملی دارد.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور افزود: ایران و تولیدگران ایرانی، اقلیم و منابع انسانی ایران می‌تواند سهم مهمی در جهش اقتصادی داشته باشد علاوه بر اینکه ایران در چهارراه تجارت جهانی قرار دارد و از طریق صادرات مجدد می‌توانیم میلیاردها دلار ثروت برای کشور به وجود آوریم.

وی گفت: در دولت سیزدهم تصمیم جدی بر جراحی‌های عمیق داریم و البته این جراحی‌ها باید عمیق و فنی باشد که ما این کار را از حوزه تجارت شروع کردیم.

رضایی تاکید کرد: قبل از انقلاب ما را عقب نگه داشتند و بعد از انقلاب هم ما را ظالمانه تحریم کردند پس الان باید در زمان محدود کارهای بزرگ انجام دهیم اما این موضوع را باید با در نظر گرفتن همه جوانب صورت دهیم.

وی ادامه داد: البته جراحی در یارانه‌ها، انرژی و نظام بانکی هم آغاز شده که در آینده ابعاد آن مشخص خواهد شد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: همه این جراحی‌ها در چارچوب فکری انجام شده و باید از فرصت‌ها درست استفاده کرد. در این مسیر به شدت نیازمند سربازان و مجاهدان اقتصادی هستیم و باید بستر را مهیا کنیم تا صادرکنندگان بتوانند در این مسیر گام‌های جدی بردارند.

وی گفت: ما حامی صادرکنندگان هستیم و بر این اساس جلسات مداوم و بدون تبلیغات با سه اتاق داریم و وزرای اقتصادی هم مرتب جلساتی را برگزار می‌کنند تا بتوان گام‌های مهمی برداشت.

رضایی افزود: امروز در کشور ما تحریم داخلی بیش از هر چیز از تحریم‌های خارجی آزاردهنده تر شده و در حال احصا و شناسایی این تحریم‌های داخلی هستیم.

وی تاکید کرد: نمونه تحریم‌های داخلی، نمونه گیری های دستگاه‌های متعدد در گمرکات است و بنابراین می‌تواند با محوریت یک دستگاه کار انجام شود تا به سرانجام سریع‌تری در ترخیص کالا برسیم.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری تصریح کرد: ایران به طور جد به دنبال لغو تحریم‌های خارجی است و دولت سیزدهم مخالف تعامل بین‌المللی نیست و ما مصمم هستیم به پشتوانه حمایت مقام معظم رهبری و نیروهای انقلابی بیش از گذشته به دنبال باز کردن مسیر تولید و تجارت باشیم، و بر همین مبنا نیز به دنبال رفع تحریم هستیم اما در این مسیر نباید رودست بخوریم.

وی افزود: امروز بودجه وارد مجلس نشده، می‌گویند بودجه تورم زا است در حالی که درون بودجه ١۴٠١ اصلاحاتی به نفع تولیدکنندگان و صادرکنندگان است که در قالب آن صندوق‌های پروژه‌ای تعریف شده است.

رضایی گفت: هم اکنون کشور با حجم عظیمی از نقدینگی به میزان ۴۴٠٠ هزار میلیارد تومانی مواجه است که هدایت این نقدینگی رهاشده کار سختی است اما می‌توان آن را به سمت اقتصاد مولد هدایت کرد.

وی افزود: هر کسی نباید شب بخوابد صبح بیدار شود و بر علیه صادرات و تجارت خارجی بخشنامه صادر کند؛ این عزم در میان وزرای صمت و اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی وجود دارد که بخشنامه مخل تجارت و صادرات صادر نشود.

رضایی اظهار کرد: ستاد اقتصادی دولت به ریاست رئیس جمهور تصمیمات اصلی را جمع بندی کرده و سپس به سمت هیأت وزیران و ستاد عالی هماهنگی اقتصادی خواهد رفت.

وی گفت: حامل سلام جدی رئیس جمهور هستم و امیدوارم که با کمک صادرکنندگان برگ زرین دیگری به افتخارات ایران اضافه شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید